• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %0,07
 • ALTIN
  %0,48
 • BIST
  %0,25
“Emeklilerin sorunlarını her platformda dile getirdik”

“Emeklilerin sorunlarını her platformda dile getirdik”

Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, 30 Haziran Emekliler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Mesajında, sosyal güvenliğin, bütün ülkeler için vazgeçilmez ve ihmal edilemez, temel bir insan hakkı olduğunun altını çizen Balkış “Dünyada artan yaşlı nüfus ile beraber emeklilerin yaşamlarını kolaylaştırmak giderek zorlaşmaktadır. Özellikle orta gelirli ve az gelirli ülkeler için bu durum ciddi bir endişe oluşturmaktadır. Orta gelirli ülkeleri ele aldığımızda ise, zamanında alınacak doğru önlemlerle bu sorunlar hafifletilebilir” dedi.

-Yeni yatırımlara ihtiyaç var
Balkış “Ülkemiz bakımından bir değerlendirme yapıldığında; istihdam ve emeklilik arasında doğru bir aktif/pasif dengesinin kurulması için yeni yatırımlara ve istihdama ihtiyaç vardır. Gençlerimizin birikimlerini değerlendirmek ve ülkemize katma değer kazandırmak için istihdam önceliğimiz olmalıdır. Sosyal güvenliğin en temel gelir kaynağı olan sigorta primlerinin artması için istihdam yaratılmalıdır” ifadesini kullandı.

-Emeklilerin sorunlarını her platformda dile getirdik
Sendika olarak emeklilerin sorunlarını her platformda gündeme getirerek, sorunların çözümü için mücadele verdiklerinin altını çizen Balkış “Ülkemizin kalkınmasında ve imarında alın teri olan emeklilerimize hak ettiği değerin verilmesi, sosyal devlet olmamızın bir gereği olarak  benimsenmelidir. Emekli aylıklarına yapılan yüzdeli zamlar, aylıkları düşük olanların aleyhine bir uygulamaya dönüştüğünden, seyyanen zamlar yapılmalı ve milli gelir artışından emeklilere de pay verilmelidir” dedi.

-Emekli aylıklarında eşitlik sağlanmalı
Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılması gerektiğinin altını çizen Balkış devamında şunları söyledi “Alt sınır emekli aylığı, asgari ücret ile eşitlenmeli, Emeklilerimize dini bayram öncesi ödenen ikramiyeler güncellenmeli ve bir artış sistemine endekslenmeli, Sağlık hizmetlerinde emeklilerden katkı payları alınmamalı, Vergi iadesinin karşılığı olarak getirilen yüzde 45 arasında değişen ek ödeme oranları yüzde 10’a yükseltilmeli, evi olmayan emeklilerimiz, TOKİ vasıtasıyla uygun koşullarda konut sahibi yapılmalıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?