Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Enerji içecek sektörü gelişimini sürdürüyor”

Apa İlaç ve Kimya

Apa İlaç ve Kimya Gıda Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi Genel Müdürü Suat Yıldırım, enerji içecekleri sektörünün, dünyada henüz 20 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. Enerji içecekleri sektörünün Dünya’da ve Türkiye’de gelişme evresinde olduğunu dile getiren Yıldırım, “Enerji içeceği tüketiminin büyük kısmını 18-34 yaş arası nüfus gerçekleştiriyor. Bedeni ve zihni canlandıran, odaklanmayı artıran ürün vaadi ile enerji içecekleri genel olarak öğrenciler, şoförler, çalışanlar ve sporcular tarafından tercih ediliyor” dedi.

-AB yılda 10 kutu tüketirken ülkemizde 0.3 kutu tüketiliyor

Yıldırım “Avrupa’da gazlı içecek tüketimi yıllık kişi başı ortalama 71 litreyi bulurken, Türkiye’de bu rakam 33 litrede kalıyor. Gazlı içecekler konusunda Avrupa’nın gerisinde kalmamıza rağmen, enerji içeceği tüketimine baktığımızdaysa rakamlar daha ilgi çekici hale geliyor. Avrupa’da bir yılda kişi başı ortalama enerji içeceği tüketimi 10 kutu iken Türkiye’de bu rakam sadece 0,3 kutudur. Türkiye’de enerji içeceği tüketiminin Avrupa’nın yüzde 30’una bile ulaşması, sektörün 10 kat büyüme potansiyeline sahip olduğu anlamına geliyor. Bunun yanı sıra enerji içeceği pazarında rekabet, sayıları 40’ı bulan markalar arasında yaşanıyor. Ancak, pazarın yarısına yakın bir pazar payı ile pastadan en büyük payı Redbull alıyor” ifadesini kullandı.

-Sektörde rekabet fazla

Sektörde faaliyet gösteren birçok marka olmasına rağmen bunların sektörde kalış süresinin kısa olduğuna dikkat çeken Yıldırım, sektördeki en büyük 3 markanın, hem sektörü var etmeyi sürdürdüğünü, hem de sektörden en yüksek kazancı sağladığını söyledi.

-Ürün içeriği açısından birbirinden ayrılıyorlar

Sporcu içeceği ve enerji içeceği arasındaki ürün farklılıklarına da değinen Yıldırım “Bu iki içecek alanı, ürün vaadi ve ürün içeriği olarak birbirinden ayrılmaktadır. Sporcu içecekleri, performans esnası ve sonrasında kaybedilen vitamin, mineral, elektrolit, su, şeker gibi maddelerin yeniden kazanılmasını vaat eder. Sporcu içecekleri izotonik maddeler ve elektrolit içermesi nedeniyle enerji içeceklerinden ürün içeriği olarak ayrılır. Sporcu içecekleri pazarı henüz gelişme aşamasındadır. Türkiye’de paketlenmiş su tüketimi artmaktadır. Yılda ortalama 4.6 milyar litre paketlenmiş su tüketilmektedir. Soda tüketimi ise yaklaşık 4 milyar şişe civarında seyretmektedir” ifadesini kullandı.

-Potansiyel tüketici fazla

Türkiye’de içecek sektörünün, genel olarak büyüme aşamasında olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Potansiyel tüketicinin fazla olması, sektörde yer alan veya almayı düşünen her girişimcinin dikkate aldığı verilerden biri olarak dikkat çekiyor. Potansiyel tüketiciyi, aktif tüketici haline getirmenin yolu ise verimli pazarlama yapabilmekten geçiyor” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyasi partiler, Belediye Meclis listelerini
Sıradaki Haber Şaka gibi….O gün öyle bugün böyle