Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Engellinin 50 kuruşa çay içtiği tek yer kapatıldı

Türkiye Sakatlar Derneği Bandırma

Türkiye Sakatlar Derneği Bandırma Şube Başkanlığı ait çay ocağı ruhsatı olmadığı gerekçesiyle Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından kapatıldı. 4 yıldan buyana Türkiye Sakatlar Derneği Bandırma Şube Başkanlığı tarafından işletilen çay ocağında engelli vatandaşlar çaylarını 50 kuruştan içiyordu. Türkiye Sakatlar Derneği Bandırma Şube Başkanı Mücahit Aksakallı kapatmaya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçedeki engelli vatandaşların 50 kuruştan çay içtiği tek yerinde ruhsatı iptal edilerek kapatıldığını söyledi.

-Çay ocağımız hizmete açılmalıdır
Çay ocağının 4 yıldan buyana engelli vatandaşlara hizmet verdiğini anımsatan Aksakallı “Derneğimiz kamu yarına çalışan bir dernek olmamıza rağmen sahil bandının Balıkesir Büyükşehir Belediyesine devrinin ardından 40 TL tutarında ecri misil çıktı. Onu yapılandırarak ödemeye başladık. Ruhsatlandırma ile ilgili Balıkesir Büyükşehir Belediyesine müracaat ettik bize gelen cevabi yazıda sahildeki düzenlemenin ardından ruhsatlandırma yapılacağı dile getirildi. Derneğimize ait çay ocağı kafeterya değildir. Adı üzerinde çay ocağıdır. Bandırma’da yaz mevsimi 3 ay sürmektedir. Bu tür yerlerle derneğimizi
sadaka kültüründe kurtarıyoruz. Dernekler bir ay yardım toplar iki ay toplar ama üçüncü ay toplayamaz. Kaldı ki bu çay ocağımızda çalışan gençlerimiz var. Bunları kimi engelli, kimisi engelli ailesinden, kimileri de üniversite öğrencileridir. Temennimiz engellilerin sosyal yaşamda kendilerini mutlu hissettikleri ve onların önemsendikleri tek yer olan Türkiye Sakatlar Derneği Bandırma Şube Başkanlığı’na ait çay ocağının bir an önce hizmete açılması yönündedir” dedi.

-Kapatmadan önce bir çay içseydiniz
Aksakallı devamında şunları söyledi “Başta ilçe kaymakamımız olmak üzere yerel yöneticilerimiz keşke bir gün gelip engellilerle birlikte burada çay içselerdi. Yaşama dair onlarla sohbet edip ondan sonra bu tür yerlerle ilgili hüküm verselerdi. Unutmayalım ki engelleri kaldırmak sadece rampa yaparak, akülü sandalye dağıtarak olmuyor. Engelleri kaldırmak bulunduğu toplumda engellileri adam yerine koyup onları önemsemektir. Öyle sanıyorum ki bu konuda duyarlı olan Balıkesir Büyükşehir Başkanı Zekai Kafaoğlu gerekeni yapacak engellilerin oturup çay içtiği, sosyalleştiği bu çay ocağının kapatılması olayını çözecektir. ”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31 Mart yerel seçimlerinde Balıkesir
Sıradaki Haber 5 SENEDE 50 SENELİK HİZMET