Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Enver Akoğlu Ortaokulu’dan yeşil bayrak projesi

Bandırma Korgeneral Enver Akoğlu

Bandırma Korgeneral Enver Akoğlu Ortaokulu Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sıfır atık projesi kapsamında okul bünyesine kâğıt, plastik, metal, cam, organik atıklar ve elektronik atıkların ayrı ayrı toplanarak yeniden ekonomiye kazandırılması amacıyla toplama kutuları yerleştirdi. Okul müdürlüğü ayrıca Türkiye Eğitim Çevre Vakfı’na Eko-Okullar Topluluğu’na üye oldu.

-25 kişilik tüm kuruldu
Sorumluluğunu öğretmen Serkan Alkoç’un üstlendiği projenin uygulama sürecinde, 25 kişiden oluşan “okul eko timi” kuruldu, çalışma programı hazırlandı, sınıflar düzeyinde öğrenciler, geri dönüşebilir malzemelerle eğitim çalışmaları yaptı. Okulun her yerine kâğıt, plastik ve diğer çöpleri ayrı toplamayı kolaylaştıran kutular yerleştirildi. Projeye destek için yerel sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüldü. Bandırma Belediyesi’nin de desteğiyle kâğıtların geri dönüşümü sağlandı. Sonunda da bütün bu çalışmalardan oluşan bir Eylem Planıyla TURÇEV’e müracaat edildi. TÜRÇEV tarafından takibe alınan Bandırma Korgeneral Enver Akoğlu Ortaokulu eylem planını 2 yıl başarıyla uygulaması halinde yeşil bayrak almaya hak kazanacak. 2018 yılında Balıkesir genelinde 11 okul Eko Okullar Topluluğu’na katıldı. Bandırma Korgeneral Enver Akoğlu Ortaokulu müracaat eden eğitim kurumları arasında tek devlet ortaokulu olma özelliğini taşıyor.

-Çevre bilinci önemli
Bir ülkenin geleceği ve kalkınması için eğitimin son derece önemli olduğunu anlatan Bandırma Korgeneral Enver Akoğlu Ortaokulu Müdürlüğü Mehmet Bulut, “Çevre eğitimi, çocuklarda çevre bilincinin oluşturulmasını sağlayarak geleceğe dair alışkanlık kazandırması nedeniyle çok önemli yer tutmaktadır. Çevre eğitiminin küçük yaşlarda, okul öncesi ve ilkokul döneminde doğru metot ve bilgilerle verilerek devam ettirilmesi çok önemli” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bölgemizin en önemli tarım ürünlerinin
Sıradaki Haber FİDANCILIK SEKTÖRÜ MASAYA YATIRILDI