Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Er “İmar barışı doğru bir yaklaşım değildir”

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Er, “İmar barışı depremsellik açısından doğru bir yaklaşım değildir”dedi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, 17 Ağustos Gölcük Depreminin 19 yılı nedeniyle Grand Asya Otel’de basın toplantısı düzenledi. Er, basın toplantısının düzenlenmesindeki amacın depremi unutturmamak olduğunu dile getirdi.

-17 bin 480 kişi yaşamını yitirmişti
17 Ağustos Gölcük Depreminin binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olduğunu dile getiren Er, depremin ülkemizde yaşayan uzak veya yakın her aileyi her ölçüde etkilediğini söyledi. 17 Ağustos depreminin Kocaeli, Gölcük, Sakarya, İstanbul ve Yalova’da büyük can ve mal kayıplarına neden olduğunun altını çizen Er, depremde 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiğini,335 bin 180 konut ve 5 bin 770 işyerinin yıkıldığını anımsattı.

-İmar barışı
İmar barışıyla mühendislik hizmeti almamış bir binanın mühendislik hizmeti alınmış gibi gösterildiğini dile getiren Er, “Olaya depremsellik açısından bakıldığında bu doğru bir yaklaşım değildir. Mühendislik hizmeti almamış bir binaya mühendislik hizmeti, Bunun hatlarını görmüyorum der gibi bir tavır içerisindeler. Biz bu olaya sosyal boyutları açısından bakmıyoruz. Biz olaya depremsellik açısından bakıyoruz. Bir tarafta kentsel dönüşüm kanunu var. Kentsel dönüşüm riskli görülen her bina her müracaata yıkılır diyor. Devlette buna teşvik veriyor. Projeye ve kredi desteği veriyor. Bir taraftanda imar barışı uygulaması. Bu böyle kalmamalı. İmar barışı üzerine, imar barışı almış binalara yüzde 30 daha fazla kredi desteği verilebilir. Doğrusu biz bunun çıkması bekliyoruz. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Türkiye’de bir deprem gerçeği var. Dünyada bilinen iki büyük fay hattı ülkemizden geçiyor. Marmara Denizin kenarında yaşıyoruz. Başka yerlerde tsunami tehlikesi var. Her şey varken biz bunun imar barışıyla çok düzgün bir hale getirdik diyemeyiz” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğa Mahalle Muhtarlığının, halkımız arasında
Sıradaki Haber ilk köy hayrı Doğa’da yapıldı