Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Gardırop Atatürkçüleri”

Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma

Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, Atatürkçülüğün Mustafa Kemal’i dar bir çerçeve içine sıkıştırıp, oradan görmek olmadığını söyledi. Polat “Atatürkçülük, hiçbir ayrım gütmeden ve gözetmeden, anayasal demokratik düzen güvencesinde insan hak ve özgürlüklerini üstün tutarak yurttaşları tam eşitlikle kucaklayıp ulusal dayanışmanın temeli olan toplumsal barışı sürekli kılmak, her tür teröre ve sömürüye karşı çıkarak Türkiye Cumhuriyetini çağdaş sosyal hukuk devleti niteliğiyle sonsuza değin bağımsız yaşatma istencini ve bu yolla Türkiye aydınlanmasını güçlendirmektir. Atatürkçülük dar bir çerçeve değil aslında insanlık için gerekli bir çıkış reçetesidir, sadece kalıpsal konular değil tüm insanlığın sorunlarına cevap verecek bir düşünsel anlayıştır” dedi.

-Atatürkçülük tam olarak anlatılmıyor 

Ülkemizde Atatürkçülüğün doğru olarak anlatılmadığının altını çizen Polat “Sadece Atatürk’ün insani tarafları anlatılıyor. Atatürk her şeyden önce insandır.  İnsani yönleri vardır ancak Atatürkçülüğü bu insani taraflarla birebir özdeşleştirmek yanlıştır. Çünkü Atatürkçülük ve Atatürkçü Düşüce bir sistemdir. Milletimizi ve ulusumuzu bundan 100 yıl önce aydınlığa çıkaran bir vizyondur. Atatürkçülüğün temelinde halkçı, devletçi, cumhuriyetçi, devrimci, milliyetçi, laik devlet anlayışı ve en önemlisi antiemperyalist bir tutum yatmaktadır. İlke ve devrimleridir. Atatürkçülüğün temeli bu bağlamda yerel, ulusal ve uluslararası şekilde özellikle eğitim sistemimizde bu vizyondan bahsedilmelidir. Bunun tam olarak anlatılamaması şu anda yaşadığımız sorunların da nedenidir” ifadesini kullandı.

-Atatürkçülük dinsizlik değildir

Bazı kesimler tarafından Atatürkçülüğün dinsizlik olarak lanse edildiğini dile getiren Polat “ Atatürk Elmalı Hamdi Yazır’a “Hak dini, Kur’an dili isimli 9 ciltlik Kur’an tefsirini yazdıran ve dağıttıran kişidir. Bu konuda birçok ilahiyatçı kazandırılan bu eserin ne kadar önemli olduğuna her zaman değinmişlerdir. Atatürkçülük dinsizlik değildir. Bunun yanlış olduğunu her fırsatta dile getirmeye devam ediyoruz. Bir kere Mustafa Kemal Atatürk bu ulusun öz mü öz evladıdır. Annesi ve babası ile kültürümüzle yetişmiş ömrünün büyük kısmı cephelerde geçiren öncelikle asker ve devlet adamıdır. Bu algı bilinçli olarak yaratılmak istenen bir algıdır” dedi.

-Gardırop Atatürkçüleri  

Son dönemlerde farklı mecralarda umduğunu bulamayan birçok anlayışın Atatürk seviciliğine başvurduğunu öne süren Polat “Son dönemlerde gardırop Atatürkçüleri diye bahsettiğimiz bir durum oluştu. Özellikle sosyal medyada paylaşımlarda ya da yaşam tarzlarında bunu görüyoruz, buda insanlarda farklı bir algı oluşturuyor. Atatürk’e sevgi duyulması çok güzel bir şey ancak onun ilke ve devrimlerini benimsemek ve bu davayı anlamak çok daha farklı bir olgudur. Kısacası Atatürk’ü tabi ki anacağız ancak anlamak çok daha önemlidir” ifadesini kullandı.

-Hiçbir siyasi erkten emir almıyoruz

Atatürkçü Düşünce Derneklerinin siyaset ile olan ilişkisine de değinen Polat “Her Türk vatandaşı gibi bizlerinde bir siyasi görüşü var. Ülke gündemini ilgilendiren her konuda fikrimizi beyan etmekteyiz. Bu konuda bizimle aynı düşünen siyasi partilerle de ortak mücadele verebiliriz. Ancak hiçbir siyasi erkten derneğimiz emir almaz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AK Parti’de yerel seçim çalışmalarında
Sıradaki Haber AK Parti’de nefesler tutuldu