Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Gayrimenkul piyasası daraldı”

Bandırma Belediye Meclis Üyesi

Bandırma Belediye Meclis Üyesi Harun Algül, “Gayrimenkul ve emlak piyasasındaki işlem sayısı gözle görülür oranda düştü. Düşüşün en büyük sebebi toplumun içinde bulunduğu tedirginlikle birlikte değişen ihtiyaç ve önceliklerdir” dedi. Gayrimenkul ve emlak sektörünün, küresel bazda en çok etkilenen sektörlerden biri olmaya aday olduğunun altını çizen Algül, ”Her ne kadar önümüzdeki süreçte, COVID-19 salgını’nın emlak ve gayrimenkul piyasası üzerinde oluşturacağı etkileri tam olarak öngöremesek de, salgın piyasa üzerindeki sert etkisini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Şu anda gayrimenkul ve emlak piyasasındaki işlem sayısı ciddi oranda düştü. Düşüşün en büyük sebebi toplumun içinde bulunduğu tedirginlikle birlikte değişen ihtiyaç ve öncelikler. Toplumun hem sağlığını hemde parasını aynı anda düşünmek zorunda kalması, sektörü olumsuz yönde etkiledi” şeklinde konuştu.

-Yatırım planları ertelendi
Covid-19 sonrasında yerli ve yabancı yatırımcıların önemli bir kısmının, yatırım planlarını ertelediğini dile getiren Algül, bunda değişken faiz ve döviz kurlarının da önemli bir etkisinin olduğunu söyledi. Ülkemizde koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak ve piyasayı rahatlatmak adına, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan destek paketinin önemli bir adım olduğunun altını çizen Algül ”Bu paket kapsamında 500 bin liranın altındaki konutların kredilendirilmesinde, kredi miktarının yüzde 90’a çıkartılması ve asgari peşinatın yüzde 10’a düşürülmesi, alt ve orta gelir grubundaki alıcılar için bir fırsat oluşturmaktadır”dedi.

-Piyasayı rahatlatıcı önlemler alınmalı
Mücadele sürecinde, piyasaları rahatlatacak önlemlerin arttırılması gerektiğinin altını çizen Algül”Azalan dış talep neticesinde ortaya çıkan likidite sorununu azaltmak ve piyasaları rahatlatacak önlemlerin arttırılarak devam etmesi, sektörün kısa vadede yaşadığı sıkıntıların ortadan kaldırılması ve yeni yatırım planlarının oluşması adına son derece önemli. Dünya zor bir dönemden geçiyor. Devletimiz, dünyayı etkisi altına almış olan bu salgın ve yarattığı beklenmedik sosyal ve ekonomik krizi, şimdiye kadar başarılı bir şekilde yürüttü. Bundan sonra da gereken önlemleri alacaktır. Tüm arzumuz ülkemizin bu süreci en az hasarla ve en kısa sürede atlatmasıdır.”şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devrilen kaya yüklü traktörün sürücüsü
Sıradaki Haber Traktör devrildi:1 ölü