Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Geçici: sevindirici ancak yeterli değil

Geçiciler Balıkçılık Yönetim Kurulu Üyesi Cumhur Geçici gazetecilere yaptığı açıklamada, 2018 yılı için orkinos kotalarının yüzde 40 oranında arttırılmasının sevindirici ancak AB ülkeleriyle kıyaslandığında ise yeterli olmadığını söyledi.

Geçiciler Balıkçılık Yönetim Kurulu

Geçiciler Balıkçılık Yönetim Kurulu Üyesi Cumhur Geçici gazetecilere yaptığı açıklamada, Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu’nun 2017 yılında bin 43 ton orkinos avlanma kotasını 2018 yılında yüzde 40 artışla bin 414 tona çıkardığını ancak bunun Avrupa Ülkeleriyle kıyaslandığında yeterli olmadığını söyledi. Geçici, “2018 yılında kotanın artmasıyla birlikte ülkemizin 100 milyon dolar olan orkinos ihracatının 130 milyon doları aşması bekleniyor “dedi.

-Ülkeler arası dengesizlik giderilmeli
Ülkeler arasındaki dengesizliğin ve haksızlığın bir an önce giderilmesi gerektiğini dile getiren Geçici, “Ancak, yüzde 40’lık artış bizleri mutlu etti. Tarım Bakanımıza ve bakanlık yetkililerine çok teşekkür ederiz. Ayrıca bundan sonraki toplantılarda ICCAT sekretaryası içinde Türkiye’nin de olması bizim için ayrı bir kazanım. Önümüzdeki yıl yapılacak oran değerlendirme toplantısında da elimizi güçlendirecek” ifadesini kullandı.

-Herkese ava çıkamayacak
Orkinos avı ile ilgili yeni düzenlemelerin yapıldığını anımsatan Geçici, “Orkinos avına 2 bin 400 metre uzunluğunda 250 metre derinliğinde 100 mm göz açıklığı olan gırdır tekneleri çıkabilecekler. Önceden orkinos ağı olmayan 30 metre üzerindeki trol tekneleri dahi kota başvurusunda bulunabiliyorlardı. Kurada kota hakkı çıkan trol tekneleri sahipleri bu haklarını ülkemiz içinde orkinos alanında faaliyet gösteren grup şirketlerine satıyorlardı. Yapılan yeni düzenlemeyle artık bunun da önüne geçilmiş oldu. Orkinos kotası alanlar ava çıkmadan bu haklarını artık satamayacaklar. 2018 yılı orkinos avıyla ilgili müracaatların 5 Mayıs 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu. Geçici, orkinos avının 15 Mayıs-1 Temmuz arasında yapılacağını söyledi.

-Denizcilik bakanlığı şart
Balıkçılık sektörünün bir bakanlığına ihtiyaç duyduğunun altını çizen Geçici devamında şunları söyledi “Artık bizim politikaya girmemiz gerek. Denizcilik Bakanlığı’nın kurulması Ulaştırma ve Tarım Bakanlığının yükünü hafifletecektir. Bütün denizcilik ve balıkçılığın sorunlarının tek bir bakanlıkta toplanması sorunların çözümü konusunda sektöre zaman kazandıracaktır”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31 Mart yerel seçimlerinde Balıkesir
Sıradaki Haber 5 SENEDE 50 SENELİK HİZMET