• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %0,28
 • ALTIN
  %0,46
 • BIST
  %1,92
“Geçinemiyoruz” diyen işçiye kod 46 zulmü

“Geçinemiyoruz” diyen işçiye kod 46 zulmü

BANDIRMA (OLAY) -Esenyurt’taki LC Waikiki deposunda çalışan 14 işçi; promosyon, maaş ve fazla mesai ücreti zammı talebinde bulunmalarının ardından Kod 46 ile işten çıkarıldı. Esenyurt LC Waikiki ’de çalışan işçilerin 15 gün önce başlattığı eyleme Bandırma Emek Platformundan destek geldi. LC Waikiki Bandırma mağazası önünde toplanan Emek Platformu üyeleri yaptıkları basın açıklamasında, boykot çağrısında bulundu. Basın açıklaması Emek Platformu adına Gıda İş Sendikası Çanakkale- Balıkesir Bölge Sorumlusu Recep Gökdeniz tarafından okundu. Basın açıklamasına Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Sağlık Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Erdinç Karabayır, Emekli Sen Şube Başkanı Levent Balkış, Eğitim İş Sendikası Şube Başkanı Kadir Taylan, Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Tuncay Topuz, Eğitim Sen Temsilcisi Mustafa Kocataş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

-Boykot çağrısında bulundular

Tüm emek ve demokrasi güçlerine, ilerici, demokratik güçlere çağrıda bulunan Çanakkale- Balıkesir Bölge Sorumlusu Recep Gökdeniz “LC Waikiki direnişini büyütelim. Taleplerini her yere duyuralım. Direnen işçilerle dayanışma içinde olalım. İşçi sınıfının bütün tarihi bize ancak birleşen ve direnen işçilerin patronlara karşı kazandığını gösteriyor. Birleşelim, bu mücadeleyi kazanalım” dedi.

-Kışın ortasında işten atıldılar

Gökdeniz “İktidarın yürüttüğü ekonomi politikaları sonucu artan yoksulluk, hayat pahalılığı, zam furyası ve ağır vergilerin emekçilerin yaşamını adeta cehenneme çevirdiği günler yaşıyoruz. Milyonlarca işçi ve emekçi yoksulluk ve hatta açlık sınırında yaşıyor. Milyonlarcası ise işsiz. Emekçiler ne yeterli beslenme, ne barınma, ne de eğitim, sağlık, sosyal güvence gibi temel kamusal haklara sahip. Bu da yetmiyormuş gibi patronlar çalışanları haksız gerekçelerle işten atarak yeni işsizler yaratıyor. Kıdem ve ihbar gibi tazminatlarını gasp ediyor, kazanılmış haklarına el koyuyor. Bunun son örneği LC Waikiki’nin Esenyurt ana deposunda çalışan işçiler oldu. İlk önce 7 işçi 10 Ocak günü Kod-46 çıkış kodu gerekçe gösterilerek işten atıldı. 16 Ocak itibariyle aynı gerekçeyle işten atılan işçi sayısı 14 oldu. 14 işçi aileleriyle birlikte kış ortasında işsizliğe, açlığa, sefalete mahkum edildi. İşten atılan işçiler bu haksızlığa karşı 10 Ocak’tan bu yana depo önünde direniyor” ifadesini kullandı.

-Kod-46 işçilerin başında demoklasin kılıcı gibi duruyor

Kod-46’nın, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, meslek sırlarını ortaya atmak” suçlamasıyla işçileri atmak için patronlar tarafından kullanılan işten çıkarma kodu olduğunu anımsatan Gökdeniz “Patronlar için bu madde günümüzün modası olmuş durumda. Birçok fabrikada işçiler kod-46 gerekçesiyle işten atılıyor. Pandemi sürecinde bu rakam yüz binleri buldu. Bu kodla işten atılan işçiler tüm haklarını kaybeder, kıdem ve ihbar tazminatını alamaz, başka bir işletmede çalışamaz. İşçi kıyımı yaparak, yerine ucuz iş gücü sağlayan patronlar bir de kod-46 sayesinde işçiyi kapı önüne koyarak karlarına kar katıyor. Bu madde aynı zamanda çalışan işçilerin başında demoklasin kılıcı gibi duruyor” şeklinde konuştu.

-LC Waikiki işçileri neden işten atıldı?
LC Waikiki patronları ve taşeron firma yetkililerine “kod-46 ile işten çıkarılan LC Waikiki işçileri hırsızlık mı yaptı?” diye soran Gökdeniz “ Hayır! Asıl hırsız onların promosyon paralarına, insani koşullarda çalışma ve sendikal haklarını gasp eden LC Waikiki patronudur. Kod-46 ile işten çıkarılan LC Waikiki işçileri güveni kötüye mi kullandı? Hayır! Güveni kötüye kullananlar şirket bağlılığı yalanıyla işçileri angaryaya boğan, insanlık dışı koşullarda çalıştıran LC Waikiki patronlarıdır. Peki, Kod-46 ile işten çıkarılan LC Waikiki işçileri şirket sırrını mı ifşa etti? Hayır! Onların ifşa ettiği tek şey LC Waikiki patronunun sendika düşmanlığı, kan emiciliğidir! LC Waikiki işçileri promosyonları ödenmediği, angarya işler yüklendiği, beş işçinin yapacağı işin iki işçiye yapılmasına karşı çıktıkları için işten atıldılar. LC Waikiki işçileri haklarını istedikleri ve taleplerini patrona ilettikleri için işten atıldılar. Birleşen işçilerin haklarını yedirmeyeceğini gösterdikleri için işten atıldılar. Diğer işçiler de hakkını aramasın, onlara ibret-i alem olsun diye işten atıldılar” dedi.

-Direnen işçiler emek düşmanlığını gözler önüne serdi
“LC Waikiki’nin ucuz ve renkli kıyafetleri en ilkel köleliği, emek sömürüsünü örtüyor” diyen Gökdeniz “ O şaşaalı reklamlarının, büyük ve gösterişli mağazalarının arkasında işte böyle bir işçi düşmanlığı, böyle bir emek sömürüsü var. Ancak, işten atılan LC Waikiki işçileri direnişleri ile bu perdeyi yırtıyor. Direnen işçiler emek düşmanlığını gözler önüne seriyor” ifadesini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
LC Waikiki sendika

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?