• DOLAR
  9,5760
  %-0,28
 • EURO
  11,1529
  %-0,35
 • ALTIN
  556,13
  %0,50
 • BIST
  1.493
  %0,88
“Genç nüfus köylerden kaçıyor”

“Genç nüfus köylerden kaçıyor”

Deva Partisi Erdek İlçe Başkanı Murat Sever, yaptığı açıklamada, ülkemizde tarım arazilerinin 4’te biri terk edilmiş durumda olduğunu söyledi.

Sever “Bunun sebebi çiftçinin ürettiği ürünü satamamasıdır. Devletin alım garantisi yok. Toprak Mahsulleri Ofisi taban fiyat belirliyor ama alım yapmıyor. Doğasıyla üretici tüccarın eline düşüyor. Tüccarda taban fiyatın altından alım yapıyor. Üretici tarlasını ekmeyince de ithalat yapılıyor. Çiftçiler ürettiklerini satamayıp zarar edince köylerini terk ediyor. Gençler tarımdan umudu kesti. Köylerde  sadece yaşlılar kaldı. Üretenlerin yaş ortalaması 65’in üzerinde. üreticilerin yaş ortalamasının giderek yükseldi. Böyle giderse bir süre sonra köylerde çalışacak kimse kalmayacak” dedi.

Köylere geri dönüş olduğu, terse göç yaşandığı yönündeki görüşlerin dayanaksız olduğunu dile getiren Sever ” Bugün kırsal kalkınma adı altında verilen çok ciddi destekler var. Bir tane alan çiftçi var mı gidin bakın. Hepsi sanayici. Oysa bu destekler köye dönsünler gelsinler tarım ve hayvancılık yapsınlar diye verilmeli. Şu anda geri dönenlerin büyük bir kısmını şehrin kahrını çekmektense köyde yaşamayı tercih edenlerden oluşuyor. Köylere geri dönüş olduğu, terse göç yaşandığı yönündeki görüşler tamamen dayanaksız. Dönenlerin çoğu da uyum problemi yaşıyor. Belediyeye sürekli telefon açıp kokudan, sinekten şikâyet ediyorlar. Bunların adı köylü ama kendileri köylü değil” şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?