" /> “Haklarımızı istiyoruz” – Marmara Olay

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Haklarımızı istiyoruz”

“Haklarımızı istiyoruz”

Bandırma’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda miting düzenlendi. Mitingde konuşan Bandırma Emekçi Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Dilek Karaaslan “8 Mart 1857 de 40 bin dokuma işçisi kadının insanca çalışma koşulları istemiyle başlattığı 129 kadının yaşamını yitirdiği mücadelenin 162. yılında yine kadın gücü alanlarda. Yine meydanlarda! Bizlerle beraber bu emek mücadelesine uzun yıllar ses ve gönül vermiş elim bir hastalık sonucu kaybettiğimiz aramızdan sadece bedenen ayrılan; fikirlerini, enerjsini sesini, gücünü örnek aldığımız unutmadığımız, unutmayacağımız sadece platformumuzun değil Bandırma ve Erdek’in de hafızalarından silinmeyecek olan Nakiye Kandemir Altıparmak’ı sizlerin de huzurun da bir kez daha anıyor ve arıyoruz” dedi.

-Kadın toplumun en önemli parçasıdır
Kadının toplumu oluşturan en önemli parça olduğunun altını çizen Karaaslan “Kadın hayatın ta kendisidir. Kadının katılmadığı, yok sayıldığı bir topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek kesinlikle mümkün değildir. Kadın toplumun içerisindeyse o toplum medenidir ileridedir üretkendir. Ne acıdır ki bunca güzelliği sunan kadın; dünyada ve ülkemizde hak ettiği kazandığı değere sahip olamamaktadır. İnsanlık kadınların sorunlarını çözmekte hep sınıfta kalıyor”şeklinde konuştu.

-İstiyoruz
Kadınlar olarak taleplerini dile getiren Karaaslan “Ertelenmiş, ellerimizden alınmış haklarımızı, kadına yönelik cinsel bedensel ve psikolojik şiddete, çocuk istismarına, doğa katliamın, hayvanlara yapılan eziyetlere ağır ceza, daha ağır, baya ağır ceza istiyoruz. Demokratik, ileri bir toplum için daha da güçlenmek, sağlıkta hukukta bütün alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanmak istiyoruz. Daha çok eğitim, politik haksızlıkların ortadan kalkmasını, cinsel ve sınıfsal sömürüye son vermek, daha iyi çalışma ve daha iyi yaşama koşulları istiyoruz. 8 Mart resmî tatil olsun istiyoruz. Doğum yapan kadınlarımızın izinlerinde yapılandırma, çocuklarının bakımında daha çok eğitim alanı istiyoruz.! -Özgürlük istiyoruz daha çok özgürlük. İstihdam istiyoruz, biz kadınlar iş istiyoruz! Üretmek üretimin tam içerisinde olmak istiyoruz”dedi. Etkinliğe Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Millet ittifakı Belediye Başkan Adayı Tolga Tosun,Petrol İş Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı, İyi Parti İlçe Başkanı Necmi Sert, CHP Bandırma İlçe başkanı Hüseyin Bahar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?