Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Hamamlı sağlıklı yaşamın merkezi

Erdek’e bağlı bir mahalle

Erdek’e bağlı bir mahalle olan Hamamlı, Kapıdağ Yarımadasının üç yerli mahallesinden biridir. Bulunduğu konum itibarı ile Erdek’in en güzel mevkiinde bulunan Hamamlı sağlıklı yaşam için bölgenin en gözde yerleşim yerlerindendir. Bundan dolayı da süreçli göç almaktadır.

-Bir çok medeniyete ev sahipliği yaptı.

Hamamlı birçok medeniyeti de bünyesinde barındırıyor. Kyzikos akropolü, Hamamlı sınırları içinde bulunmaktadır. Miletos’tan gelen göçmenler tarafından kurulduğu söylenen Kyzikos antik kenti ören yeri ilçe merkezinin 12 km. doğusunda, Bandırma yolu üzerindedir. Belkıs diye de bilinen Kyzikos antik kentinde 1902’de ilk kazılar yapılmaya başlanmış. Burada bulunan eserler Erdek Hükümet Konağı karşısındaki açık hava müzesinde sergilenmektedir. Bir kısmı da İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne götürülmüştür. Hadrianus Tapınağı’nın temelleri ve sütun parçaları günümüze ulaşabilmiştir. Ören yerinde nekropol, Roma tiyatrosu ile surlardan bir bölümün kalıntıları görülebilmektedir.

-Tarım en önemli gelir kaynağı

Mahallede iklim ılımandır ve Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Zeytincilik ve fıstık çamı önceleri ipek böcekçiliği ve şaraplık üzüm yetiştiriciliği yapılmasına rağmen şimdi bunlar yapılmamaktadır. Mahallede az da olsa hayvancılık yapılmaktadır. Mahallede ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. İçme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi bulunan Hamamlı’da Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Depreme son derece dayanıklı bir alt yapıya sahiptir.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir’de dilencilere geçit vermeyen Büyükşehir
Sıradaki Haber dilencilere geçit yok