Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Hırsızlık yüzde 140 arttı

Havutça, “Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen 1,5 milyon asayiş olayının üçte birini hırsızlık vakalarının oluşturdu. Artış ise yüzde 140 oranlarına çıkmıştır” dedi.

Havutça, "Geçtiğimiz yıllarda meydana

Ülkede önü alınamayan hırsızlık vakalarının ulaştığı boyutun her yıl ürkütücü bir şekilde arttığını belirten CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen 1,5 milyon asayiş olayının üçte birini hırsızlık vakalarının oluşturdu. Artış ise yüzde 140 oranlarına çıkmıştır” dedi.

-Cezai müeyyideler yetersiz
Türkiye’de hırsızlık suçunun ciddi bir cezasının olmadığının altını çizen Havutça “Bu nedenle yakalandıktan kısa bir süre sonra cezaevinden çıkan hırsızlar, rahatlıkla çaldıkları mallara kavuşuyor. Türk Ceza Kanunu’nun basit hırsızlığı düzenleyen 141. maddesi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Hukuki anlamda yargılamalar süratli gerçekleşmiyor, cezalar caydırıcı değil. Türkiye bir ‘af ülkesi’ olduğu için cezaların bir şekilde süresinin azalacağına, paraya çevrileceğine dair inanç hep var. İşsizlik gibi iktisadi nedenler, cezaların layıkıyla verilmemesi gibi nedenler, bu suçlardaki artışı beraberinde getiriyor”şeklinde konuştu.

-Hukuki boşluklar araştırılsın
Havutça “Ne yazık ki ne çıkarılan kanunlar ne de arttırılan polis ve güvenlik görevlisi sayısı bu korkunç olayların yaşanmasına engel olamıyor. Yasada büyük boşluk olduğu aşikârdır. Milletin can ve mal güvenliğini tehdit eden hırsızlık ve dolandırıcılık vakalarının her geçen yıl aratarak çözümsüzlük yumağı haline geldiği bu sürecin, hukuki boşluklarıyla ele alınarak güvenlik ve toplumsal boyutlarıyla araştırılarak, tespitlerin yapılması, gerekli önlemlerin alınması, yaşanan sorunların çözümü adına gerekli adımların bir an önce alınması için meclis araştırması gereklidir” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesirspor geçen sezon Fenerbahçe U19
Sıradaki Haber Balkes İmzaları Patlattı