Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Hizmette küsmece, kırılma ve kin tutma olmaz”

Belediye Başkanı Dursun Mirza’dan 1.5 yıldan beri randevu alamamaktan yakınan Gürel, Bandırma için yapılan çalışmalarda kurumlar arasında küsme, kırılma veya kin tutuma gibi şeylerin asla olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Belediye Başkanı Dursun Mirza’dan

Bandırma Balıkçılar, Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası eski Başkanı Ayhan Gürel gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Pazaryeri gibi önemli projelerde işi kullanan, kişi ve kurumların önerileri projelere yansıtılırsaçok daha güzel sonuçların alınabileceğine dikkat çeken Gürel, yeni kapalı pazaryeri projesinde bunu pazarcı esnafı olarak göremediklerini söyledi.Belediye Başkanı Dursun Mirza’dan 1.5 yıldan beri randevu alamamaktan yakınan Gürel, Bandırma için yapılan çalışmalarda kurumlar arasında küsme, kırılma veya kin tutuma gibi şeylerin asla olmaması gerektiğinin altını çizdi.

-Dinlediler gereğini yapmadılar
Kapalı pazaryerinin yapımı ve sonrasında yaşadıkları sıkıntılara değinen Gürel, “Yerel yönetim tarafından İhsaniyeMahallesine yaptırılan yeni pazaryeriyle ilgili kuruluşöncesi komisyon oluşturuldu. Bu komisyon çok sayıda toplantı yaptı. Biz oda olarak pazaryerinin daha rantabl kullanılmasına önerilerimizi komisyona sunduk. Fikir ve düşüncelerimiz komisyon tarafından dinlenildi ancak dikkate alınmadı” dedi.

-Taleplerimiz yeteri kadar dikkate alınmadı
Kapalı pazaryerindeki önceliklerinin balık, meyvesebze, zeytin kuru bakliyat, yumurta vb gıda ürünlerin yanı sıra müstahsilin aynı katta olması yönünde olduğunu açıklayan Gürel, “Bu yöndeki taleplerimize rağmen yerel yönetim esnaf camiasının taleplerini yeterince dikkate almadı. Sonuç olarak ta pazarın bütünlüğü sağlanamadı ve hepsinden önemlisi pazara alışverişe gelen vatandaşlarımıza bir anlamda zorluk çıkarılmış oldu. Kapalı pazaryeri faaliyete geçmesine rağmen hala yaşanan sorunlarla kamuoyunun gündemine geliyor” ifadesini kullandı.

-Katılım payı hep önümüze geldi
Yerel yönetimin pazaryerinin yapımıyla ilgili katılım payı alınmayacağına yönelik sözlerinin bulunduğunu anımsatan Gürel “Yasalar pazaryeri yapmak yerel yönetimlerin sorumluluğundadır. Verilen sözler ve yasalara rağmen pazaryeri kura çekimleri öncesinde bizden katılım payı talep edildi. Esnaftan gelen tepkiler üzerine katılım payları isim değişikliği yapılarak depozite adı altında esnaftan istendi. Bu konu komisyon toplantılarında hep önümüze geldi” şeklinde konuştu.

-Katı atık ve işgal ücretleri yargıya taşındı
Pazaryerlerinde esnaftan alınan katı atık, işgal ücretleri, devir ve başvuru ücretleri konusunda yerel yönetimle mahkemelik olduklarını dile getiren Gürel, “Dava açmadan önce bu konuyu pazaryerlerikomisyonu başkanı ŞerafettinEngüdar’a illettik. Ancak yerel yönetim tarafından bu konuda bir çalışma yapılmaması üzerine süreci geçirmeden son konuyu yargıya taşıdık ve Meclis Kararını iptal ettirdik. Ayrıca Balıkesir İdare Mahkemesi temyiz yolu açık olmak üzere bir parselden alınan 140 TL belediye başvuru bedeli ve 5 bin TL devir ücretiyle ilgili yerel yönetimin kararının yürütmesini durdurarak yasal faizleriyle birlikte üyelerimize ödenmesine karar verdi” dedi. Gürel “Bu gelişmelerden 1 ay sonra Bandırma Belediyesi Meclisi’nin pazaryerindeki esnaftan 14 TL katı atık,metrekaresi 3,5 TL işgal ücreti alınması yönünde karar aldı. Daha sonra belediye yetkilileriyle görüşerek bu konuyu tekrar dava edeceğimizi geriye dönük ödenen katı atık ve işgal ücretlerini geri talep edeceğimizi ifade ettik. Katı atık bedelleri kalktı işgal ücretleri de bir nebze olsun ucuzlattık” şeklinde konuştu.

-Mutabakat komisyonunun kurulmasını bekliyoruz
Bundan 2,5 ay önce yerel yönetimden kapalı pazaryerinin pazarcı esnafına devredilmesini talep ettiklerini anımsatan Gürel, “Belediye pazaryerinde diğer esnaflarında bulunduğunu gerekçe göstererek bu talebimize olumlu yanıt vermedi. Bizde Oda olarak yasal hakkımızı kullanarak Bandırma Kaymakamlığı bünyesinde mutabakat komisyonu kurulmasını istedik. Hala komisyonun kurulmasını bekliyoruz. Bizim talebimiz tüm pazarcı esnafını tek çatı altında toplayarak pazaryerinin Odamız tarafından işletilmesidir. Bunun yapılmasıyla birlikte vatandaşlarımız daha iyi hizmetalacağına inanıyoruz ”dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs
Sıradaki Haber AHMET AKIN SUYA YÜZDE 15 İNDİRİM YAPTI