Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Hububatta kalite rekolte sıkıntısı var”

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, hububatta rekolte ve kalite sıkıntsının bulunduğunu söyledi.

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, son aylarda artış gösteren un fiyatlarıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. İklimsel değişikliklere bağlı olarak buğdayın rekolte ve kalitesinde sıkıntıların yaşandığını dile getiren Sezgin, bununda hububat fiyatlarında artışa neden olduğunu söyledi.

-Hububat fiyatlarındaki artış un fiyatlarına da yansıdı
Hububat fiyatlarındaki artışın un fiyatlarına da yansıdığını dile getiren Sezgin “Kurdaki yükselişle birlikte Borsalarda dahil olmak üzere hububat fiyatları dış piyasalarla aynı seviyeye geldi. Toprak Mahsulleri Ofisi un fiyatlarının yükselmemesi için elinde mevcut bulunan stoklarla piyasayı regle etmeye çalışıyor. Bunun yetersiz kalması üzerine un fiyatlarına değişik oranlarda fiyat artışı yapılmıştır. Bu piyasa şartlarına ayak uyduramayan bazı un fabrikaları ise üretimlerine ara vermek zorunda kalmıştır” dedi.

-Fiyatlar ekim öncesi açıklanmalı
Piyasada oluşan hububat fiyatlarının girdi maliyetlerini karşılamaktan uzak olduğunu gerekçesiyle çok sayıda üreticinin son yıllarda hububat üretiminden çekildiğini dile getiren Sezgin, “Hububat ekiminin arttırılabilmesi için üreticiyi tahmin edecek fiyatlar ekim öncesinde açıklanmalıdır. Ayrıca fatura karşılığı destekleme miktarı arttırılmalıdır. Bunun yapılması halinde ülkemizin hububatta dışa olan bağımlılığı kısmen de olsa azalacaktır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma, Paşabayır Mahallesi’nde bulunan bir
Sıradaki Haber BANDIRMA’DA SOYGUN YAPTI