Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İl koordinasyon toplantısı yapıldı

Balıkesir İl Koordinasyon Kurulunun

Balıkesir İl Koordinasyon Kurulunun 2023 yılının 3’üncü dönem toplantısı Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Güney Marmara Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda gündem gereğince; yatırımların ve sosyo-ekonomik gelişmelerin izlenmesi, koordinasyonu ile yerel ve bölgesel kalkınma bakımından değerlendirilmesi yapıldı. 2023 yılının 3’üncü dönem değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda, gelecek yıl için öngörülen tedbirler ve yatırım teklifleri ile uygulamaları olumsuz yönde etkileyen varsa sorunların giderilmesi için çözüm ve görüşler aktarılarak fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantının açılışında konuşan Vali Ustaoğlu kurumların çalışmalarının takip edilmesi, işbirliği ve koordinasyonun güçlendirilmesi bakımından toplantının önemli olduğunu vurguladı. Yatırımcı kamu kuruluşları ve yerel yönetim birimlerince hazırlanan Yatırım İcmal Raporlarının incelenmesi ve Yatırımcı Kuruluşların İl Yatırım Sistemine (İLYAS) aktardıkları veriler üzerinden yapılan değerlendirmeleri ile ilgili bilgi veren Vali Ustaoğlu; eylül 2023 sonu itibariye 475’i kamu kuruluşuna, 138’i de belediyelere ait olmak üzere toplam 613 projenin olduğu ifade etti. Ustaoğlu, “Bu projelerden 113’ü tamamlanırken, 390’ında çalışmalar devam ediyor. Çeşitli nedenlerle henüz başlanmayan 30 projenin yanı sıra, 75’inin ise ihale aşamasında olduğu tespit edildi. Ayrıca kamu kuruluşları tarafından yapılan 475 yatırımdan; 49’unun ulaştırma, 125’inin eğitim, 118’inin tarım, 6’sının sağlık, 72’sinin enerji ve 39’unun da diğer kamu hizmetleri (DKH) sektöründe olduğu anlaşıldı.” şeklinde açıklamada bulundu.

Projelerin rakamsal değer toplamları ile ilgili bilgi veren Ustaoğlu, “Proje bedelinin 34,8 Milyar TL iken, 2023 yılında ayrılan ödenek ise 6,9 Milyar TL’dır. Bu ödenekten III. Dönem itibariyle ise 3,7 Milyar TL harcanmış, yıllara sâri projeler içinde (2022 yılı sonuna kadar) 5,3 Milyar TL harcama ile kümülatif harcama miktarının 9 Milyar TL olduğu görülmüştür. Yatırım Programındaki projelerin öngörülen termin planına göre tamamlanması, ilgili tüm kurum ve kuruluşların gerekli koordinasyon ve iş birliği içerisinde çalışılmasını gerektirmektedir. Bu hususta Valiliğimizce de izleme ve değerlendirmeler ile koordinasyon gerektiren konularda hızlı bir bilgi akışının sağlanması önemlidir. Yatırımların gerçekleştirilmesinde sıralı amirler tarafından azami çabanın gösterilerek projelerin üst seviyede gerçekleştirileceğine inanıyor, sağlıklı ve başarılı bir yatırım dönemi diliyorum.” diye konuştu.

Toplantının devamında ilgili kurumların temsilcileri planlanan, devam eden ve tamamlanan projelerle ilgili bilgi veren birer sunum yaptılar. Sunumların ardından kurumlar arası koordinasyonun sağlanması için fikir alışverişinde bulunuldu. Katılımcılar tarafından yatırımlarla ilgili varsa talep ve istekler dile getirildi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma, Paşabayır Mahallesi’nde bulunan bir
Sıradaki Haber BANDIRMA’DA SOYGUN YAPTI