• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %0,28
 • ALTIN
  %0,45
 • BIST
  %1,92
Ilgın iddialara cevap verdi

Ilgın iddialara cevap verdi

BANDIRMA-Maraş merkezli depremlerin neden olduğu ağır yıkım ve on binlerce can kaybı sonrası çeşitli kentlerde yaşayanlar binalarının binanın depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenmek için Çevre ve Şehircilik Müdürlüklerine, belediyelere veya özel şirketlere başvurmaya başladı. Ancak binaların dayanıklılığını ölçen yöntemlerden biri olan karot testinin binalara zarar verdiği iddiası endişe yarattı.

-İddialara cevap verdi

Bandırma İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan İlgin, karot testinin binaya zarar verip vermeyeceğine dair açıklama yaptı. Karot testinin, binalarda kullanılan betonun kalitesini belirleyen en önemli laboratuvar testlerinden biri olduğunun altını çizen Ilgın “Bu test, binalardan özel uca sahip bir matkapla silindir şeklinde beton numunesi alınarak yapılıyor. Numune alınan nokta kolonun deprem yükü açısından hiç etki almayan noktadır. İki farklı analiz yöntemi var, Riskli yapı tespiti ve performans analizi. Prosedür ikisinde de benzer. Binanın farklı bölümlerinden alınan karot numuneler, laboratuvarda basınç testine maruz bırakılarak dayanım sonuçları belirleniyor. Bunun dışında donatıların durumu röntgen ve sıyırma yöntemleri ile inceleniyor. Binaların rölevesi alınıyor ve varsa betonarme projeleri ile kıyaslanıp uzun meşakkatli mühendislik hesapları yapılıyor. Sonuçta seçilen yönteme göre yapının riskli olup olmadığı ya da binanın güçlendirmeye ihtiyacı olup olmadığına karar veriliyor. Karot testi bir nevi binalardan patolojik bir parça çıkarmak gibi depremsel açıdan bina hakkında bize bilgi veriyor” dedi.

-İtibar etmeyin

Ilgın “Sosyal medyada binalardan alınan beton karot örneklerinin binayı “yaralayacak şekilde” dayanıma zarar verdiğine yönelik iddia ve paylaşımlar acılı ve endişeli halkımızı yanıltan, bununla da kalmayıp inşaat mühendisliği bilim dalına ve bunu icra eden kurum ve kuruluşların itibar ve yetkinliğine zarar vermektedir. Halkımız bu tür iddialara itibar etmemelidir. Ayrıca yetkili olmayan, kim olduğu belli olmayan bazı kişilerin riskli yapı tespiti yaptıklarını iddia ederek toplumu yanıltıp dolandırmaya çalıştıkları bilgisi tarafımıza geliyor. Muhakkak serbest çalışan, İnşaat Mühendisleri Odasından İşyeri Tescil Belgeli mühendisler dışında kişilere itibar etmeyiniz.” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?