Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“İnşaat sektöründe işçi sorunu yaşanıyor”

Erdek Ticaret Odası Başkanı

Erdek Ticaret Odası Başkanı Turan Gün, www.marmaraolay.net’e yaptığı açıklamasında, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilimizde yıkımlara sebep olan 2 ayrı depremin ardından sektörde ciddi bir kalifiye işçi açığının baş gösterdiğini söyledi.

İnşaat firmaların şantiyelerinde çalıştıracakları ara eleman ve usta bulmakta ciddi sıkıntılar yaşadığının altını çizen Gün “Geçmişte yaşanan ara eleman sıkıntısı yüzünden günümüzde usta bulmak da zorlaştı. Ülkede mühendis çok ancak demirci, sıvacı, kalıpçı, kaynakçı, operatör, elektrikçi vb. bulunamamaktadır. Bu nedenle meslek teknik okullarının sayısı hızla arttırılmalı, hızlandırılmış programlarla meslek eğitimlerine öncelik verilmelidir” dedi.

Ekonomimiz için en önemli çıkış yolunun mesleki eğitimden geçtiğine dikkat çeken Gün “Günümüzde en iyi okullarda okumak, herkesin gıpta ettiği bölümlerden mezun olmak kadar, bir zanaat öğrenmek, mesleki teknik eğitim almak da önemlidir. Bu yüzden ailelerin çocuklarını mesleki eğitime özendirmesi için projeler yapılmalıdır. Ekonomide çarkların dönmesini sağlayacak, piyasaları canlandıracak ve kalkınmamızı sağlayacak en önemli adım mesleki eğitimin güçlendirilmesidir. Ekonominin ihtiyacı olan ara eleman eksiğinin kapatılması için mesleki eğitimin cazip hale getirilmesi kaçınılmazdır” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erdek Kaymakamlığı’nın öncülüğünde Güney Marmara
Sıradaki Haber KAPIDAĞ TURİZM MASTER PLANI MASAYA YATIRILDI