Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“İşi ehline verin”

Erdek Zeytin Kooperatifi Başkanı

Erdek Zeytin Kooperatifi Başkanı Abdullah Şenol, gazetecilere yaptığı açıklamada, “2015 Yılında Kooperatif Yönetim Kuruluna seçildim ve son 3 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyorum. Kooperatifimiz son 4 yılda 116 milyon lira değerinde 22 milyon kilo zeytin alırken bu 4 yılda 120 milyon lira değerinde 18 milyon kilo zeytin satmıştır. Satılan zeytinin yüzde 85’ i kendi kalitesinden satılarak ne müstahsil nede kooperatif zarara uğratılmıştır. Bu yıl 1 milyon 960 bin lira olmak üzere son 3 yılda 6 milyon 960 bin lira kâr elde edilmiştir” dedi.

Kontrollü tarıma geçmek zorundayız
Bölgedeki zeytin üretiminin yüzde 75 – 80 hava şartlarına bağlı olduğunu anımsatan Şenol “Ortaklarımızın gelir düzeyini arttırmak için ağaç başına zeytin üretimini ortalama 10 kilogramdan 15-20 kilogramlara ve zeytin kalitesini 320 danelerden 220 danelere çıkarmak için kontrollü tarıma geçmek zorundayız. Bu amaçla Kapıdağ’ın zirvesinde 15 yıl önce yapılan ve atıl durumda duran Yukarıyapıcı Göleti’nin sulamada kullanılabilmesi için gerekli tüm çalışmalarımızı yapacağız. Suni gübrelerde geçen yıla göre yüzde 100 oranındaki fiyat artışları nedeniyle bu yıl ortaklarımıza 2019 yılı ürün bedellerinden kesilmek koşulu ile faizsiz akıllı gübre, organik gübre, zirai ilaç ve bakırlı ilaçlar dağıtılacaktır” şeklinde konuştu.

-Referandum yapacağız
Bu yıl zeytin rekoltesinde kayıpların yaşandığını dile getiren Şenol “Bu yıl hava şartlarının uygun gitmemesi ve bahar aylarında başlayan aşırı yağmurlar nedeniyle çiçek neslinde ve daha sonra karabiber yanığı, mantar hastalıkları ve zeytin sineği zararlıları nedeniyle rekolte beyanlarımıza göre bölgemizde yüzde 64 ürün kaybı yaşanmıştır. Bu yıl en çok konuştuğumuz konu zeytin sineği zararlıları oldu. Bir kısım ortaklarımız uçakla yapılan ilaçlamanın buna neden olduğunu savunduklarından Nisan 2019 ayında Erdek merkezde ve köylerimizde ilgililerle görüşerek uçakla ilaçlama yapılıp yapılmaması hususunda referandum yapacağız. Referandum neticesine göre uçakla ilaçlama yapılıp yapılmayacağına karar vereceğiz” ifadesini kullandı.

-Zeytin seçme ve eleme merkezleri
Şenol “Müstahsilimizin bütün yıl bin bir zahmetle ürettikleri ve hasat ettikleri zeytinlerinde bir gelir kaybı da zeytin elemede yaşanmaktadır. Zeytin eleme yerleri ve teknik araçları elekleri bulunmayan ortaklarımız eleme bozuklukları nedeniyle irili ufaklı zeytin teslimatlarında kiloda 1 ila 1,5 lira arasında gelir kaybına uğramaktadır. Son iki yılda özellikle merkez ortaklarımıza ve köy ortaklarımıza sunduğumuz zeytin eleme makineleri ile ortaklarımıza faydalı olmaya çalışıyoruz. Büyük köylerimizden olan Ocaklar, Düzler ve Karşıyaka Mahallelerimizde Kooperatifimiz aracılığı ile arsa veya zeytinlik alarak buralarda zeytin alım yerleri ve en az 4 – 5 eleğin ve seçme tablalarının bulunduğu zeytin seçme, eleme yerleri yapmayı planlıyoruz” dedi.

-İşi ehline verilmedir
Şenol “1952 yılında kurulan ve 67 yıldır zeytin üreticisine başarıyla hizmet veren kooperatifimiz ortaklarının malıdır. Bundan sonrada nesillerce daha da büyüyerek devam edecektir. Kooperatifimiz bağlı bulunduğu Marmarabirlik ile birlikte el ele yoluna devam edecektir. Bugün Türkiye’de bulunan 500 büyük firma içinde 347.nci sırada yer alan Birliğimiz Bursa’da 500 bin metrekare arsa üzerinde 136 bin metrekare kapalı alanı ve kooperatifleri ile birlikte 78 bin ton zeytin depolama kapasitesi ile başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Yönetimimiz Marmarabirlik camiası içinde el ele yoluna devam edecektir. Ortaklarımızın zeytin üreticimizin hak ve menfaatlerini korumak, savunmak ve zeytin gelirlerini arttırmak için canla başla çalışacağız. İşi ehline verin, sizlerden 4 yıl daha kooperatifimizi sevk ve idare etme müsaadesi istiyoruz”diye konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bölgemizin en önemli tarım ürünlerinin
Sıradaki Haber FİDANCILIK SEKTÖRÜ MASAYA YATIRILDI