• DOLAR
  9,5905
  %-0,13
 • EURO
  11,1391
  %-0,48
 • ALTIN
  557,48
  %0,74
 • BIST
  1.493
  %0,88
İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı Bandırma’da protesto edildi

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı Bandırma’da protesto edildi

Resmi Gazete’de cuma gecesi yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği açıklandı. Bandırma Emekçi Kadın Platformu, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla kararı protesto etti. Basın açıklaması Bandırma Emekçi Kadın Platformu Bileşenleri adına İpek Çetinkuş tarafından okundu. Çetinkuş “Kadınların en temel hakkı olan yaşam hakkı tehdit altındayken bu hakkı savunan ve koruyan İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılar son bulmalıdır. Sözleşme tam ve eksiksiz bir biçimde uygulanmalı ve bu kazanımlardan vazgeçilmemelidir” dedi.

Cehaletin ve eğitimsizliğin beslediği şiddetle mücadelede herkese önemli görevler düştüğünün altını çizen Çetinkuş “Toplumsal cinsiyet eşitliği esas alınmalı, yaşanan her türlü cinsiyetçi saldırı karşısında birlikte kararlılıkla durmalıyız. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmek kadının, çocukların ve LGBT’lerin insan haklarının ihlaline yol açar. İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi kadınları, çocukları şiddete açık hale getirecek, devlete başvuranların önü kesilecek, bundan kadınlar, çocuklar ve LGBT’ler olumsuz etkilenecektir. Bizler kazanımları geri götürecek, kadını özgür birey olmaktan uzaklaştırıp ayrımcılığa muhatap hale getirecek, kazanılmış yasal hakları zedeleyecek hiçbir girişimi kabul etmiyoruz” ifadesini kullandı.

İlgili kurum ve kuruluşlardan İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi yönündeki söylemlerinden acilen vazgeçmelerini isteyen Çetinkuş “Kadına yönelik artan şiddetin önlenmesi için etkin ve kararlı politikalar oluşturmalıdır. Kadın, çocuk ve LGBT’lerin yaşama haklarının bulunduğunu buradan hatırlatır, insan hakkı ihlallerine yol açacak girişimlerin karşısında olacağımızı ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığına yol açacak her oluşuma karşı dayanışma ruhu ile mücadeleye devam edeceğimizi kamuoyuna açıklarız” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasına Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, CHP Balıkesir eski Milletvekili Mehmet Tüm, CHP Bandırma İlçe Başkanı Dr. Selim Panç, Gelecek Partisi Bandırma İlçe Başkanı Burhan Deniz, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz, ADD Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Basın açıklamasında sık sık sosyal sosyal mesafe kurallarına uyulması konusunda katılımcılar uyarıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?