• DOLAR
  9,5362
  %0,59
 • EURO
  11,1419
  %1,04
 • ALTIN
  552,58
  %0,90
 • BIST
  1.522
  %0,18
“İstanbul Sözleşmesinin feshini yargıya taşıyacağız”

“İstanbul Sözleşmesinin feshini yargıya taşıyacağız”

Demokrasi ve Atılım Partisi Bandırma İlçe Başkanı Ayşegül Özdemir, İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Meclis tarafından onaylanarak kabul edilen Sözleşmenin, yine Meclis kararı ile yürürlükten çıkartılabileceği ifade eden Özdemir , fesih kararının yok hükmünde olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Mademki sözleşme Türk aile yapısıyla bağdaşmıyor, neden onaylanmıştır? Neden aradan 10 yıl geçtikten sonra çekilme kararı alınmıştır? Bu karar Anayasa’nın 87. 90. ve 104. maddeleri göz önüne alındığında yok hükmündedir. Uluslararası sözleşmeler yetki ve usulde paralellik ilkesi gereğince kabul edildiği usulde feshedilmelidir. Dolayısıyla İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında TBMM tarafından onaylandığı için yine TBMM tarafından çıkarılacak bir kanun ile yürürlükten kaldırılabilir.”

‘DEVA yaşatır” kampanyası başlatıyoruz
İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararından geri dönülmesi çağrısında bulunan Özdemir ‘DEVA Yaşatır’ kampanyası başlattıklarını belirterek, “Kanunlar kadını koruyamıyor. Bugün Türkiye’de kadınların öğrenilmiş çaresizlikleri var: Kader diyerek katlandıkları şiddet bunların başında geliyor. Kadına şiddet kader değildir, olmamalıdır. Kadın cinayetleri ve şiddet, doğru kanunlar ve uygulamalarla önlenebilir. Ülkemizde kadına şiddet ve cinayetler sonucu günde ortalama bir kadın ölüyor. Bugün yargı kararları potansiyel katil ve istismarcı biriktiriyor, hatta teşvik ediyor. İstanbul Sözleşmesi çekilme kararından geri dönülmelidir! Bugün ‘DEVA Yaşatır’ kampanyamızı başlatıyoruz. Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için tüm Türkiye’den yüzlerce kadın bu usulsüz karara dava açacak ve kadınların, çocukların yaşam hakları için davacı olacağız” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?