• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,27
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %3,08
İtfaiye Haftası sertifika töreni

İtfaiye Haftası sertifika töreni

İtfaiye Haftası kutlamaları kapsamında Balıkesir İtfaiye Eğitim Merkezi’nde sertifika töreni düzenlendi. Törene Balıkesir Vali Yardımcısı Mustafa Çek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin, İl Emniyet Müdür Yrd. Aydın Zeybek, AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, Büyükşehir Genel Sekreter Yrd. Hüseyin Turan, Zabıta Daire Başkanı Vehbi Yörük, Büyükşehir İnsan Kaynakları Daire Başkanı Levent Mertoğlu, Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanı Halil Yılmaz, Gönüllü İtfaiyeciler , İtfaiye personeli ve vatandaşlar katıldı.

Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin İtfaiye Dairesi ve 2022 yılında müdahale edilen olaylar hakkında bilgi verdi.  Şahin “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığımız 20 ilçede 42 İstasyon ve 672 personel ile kesintisiz bir biçimde faaliyet gösteriyor. İl genelinde 20 hızlı, 37 ilk, 16 çok maksatlı müdahale aracı, 45 merdivenli araç, 14 su ikmal aracı,1 köpük-su kulesi, 2 orman aracı, 9 kurtarma aracı, 21 hizmet aracı olmak üzere 165 araç ile olası yangın ve kurtarma faaliyetlerini yürütmekte olup, ayrıca 13 kurtarma botu, 4 jet-ski ile de iç sularda ve kıyı şeridinde oluşabilecek boğulma ve can kurtarma olaylarına karşı halkımızın hizmetindedir. Ayrıca 118 dalgıç pompa ve 77 motopomp olası su baskınlarına karşı hazır bekletilmektedir. Olay yerine ortalama ulaşım süremiz 6.05 dakikadır. Balıkesir gibi büyük bir coğrafyadaki bu ulaşım ortalaması fedakarca çalışan itfaiyemizin başarısıdır. Eylül başına kadarki bu yılın 8 aylık süresinde ilimizde 3.769 yangın, 2.661 Kurtarma, 496 Trafik Kazası, 270 Su Baskını, 35 Su Altı-Su Üstü Arama Kurtarma olmak üzere 7.231 İtfai olaya müdahale edilmiştir. Bu olaylarda 1.023 vatandaşımız ve bin 514 canlı sağ olarak kurtarılmıştır.” dedi.

-Eğitim seferberliğimiz ile hemşerilerimizi bilinçlendiriyoruz

Şahin :” Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın ortaya koyduğu Vizyon doğrultusunda İtfaiye Dairemiz sadece olaylara müdahale etmiyor, itfai olaylara karşı halkımızı bilinçlendirme ve farkındalık oluşturmak amacıyla büyük bir eğitim çalışması da yapıyor. Bu kapsamda bu yılın ilk 8 ayında 701 Kurum ve Kuruluşta toplam 55.928 kişiye eğitim verildi. Ayrıca il genelinde gerçekleştirilen 14 etkinlikte “Minik İtfaiyeciler Parkuru” kurarak 7.280 çocuğumuzun “Eğlenerek” öğrenmesi sağlandı. Büyükşehir Belediyemizin Karesi ilçesi Paşaalanı Mahallesindeki Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda da oluşturulan “Minik İtfaiyeciler Parkuru”nda 51 okuldan 3.577 öğrencimize yangın ve afet bilinci oluşturmak için eğlenerek öğrenme keyfi sağlandı. İlçelerimizdeki İtfaiye İstasyonlarına gerçekleştirilen ziyaretlerde 13 okuldan 492 öğrencimize de Bilinçlendirme ve Farkındalık Eğitimi verildi. Gönüllü İtfaiyecilik Eğitimini tamamlayan 129 kişiye Gönüllü İtfaiyeci Belgesi verilmiştir. 2022 yılında Bigadiç ve İvrindi ilçelerimizde Afetlere Dayanıklı yeni ve modern İtfaiye İstasyonları kazandırılmıştır. AFAD Orman Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yürütülen “Sivil Afet ve Yangın Gönüllüsü” programı kapsamında 19 ilçede 1.496 kişiye eğitim verilmiştir. ”şeklinde konuştu.

-Özenle yaptığını tedbirsizlikle yakma !

Şahin “(Özenle Yaptığını Tedbirsizlikle Yakma!) sloganıyla bu yılın ilk sekiz ayında 932 işyerinde yangın güvenliği denetimi yapıldı. Özellikle 20 ilçe ile hızlı ve etkin koordinasyon sağlayabilmek için Balıkesir Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi(BAKOM) kurarak ilimiz genelinde ilk defa olaylara en hızlı ve etkili biçimde müdahale ve koordine imkanına kavuştuk. Burada aynı zamanda afet öncesi, afet anı ve afet sonrasına yönelik yeni çalışmalar yapılmakta olup bu kapsamda İtfaiye Bilgi Sistemi ve Afet Yönetim Sistemi kurulma çalışması başlatıldı. İtfaiyemiz her yıl 1 Haziran ve 30 Eylül tarihleri arasında sahillerimizde Cankurtaran hizmeti vermektedir. Ayrıca K9 Köpekli Yıldız Arama Kurtarma Birimi kurularak 5 adet Belçika Malinois, 1 adet Labrador olmak üzere 6 köpek eğitim yeterlilik sınavını geçmiş olup Enkaz Yeterlik Sınavı’na hazırlanmaktadırlar. “ ifadesini kullandı.

-İtfaiyecilik bölümü kurulmalıdır

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin: “Bu arada protokolümüzün ve itfaiyecilerimizin huzurunda bir talebimizi de ifade etmek istiyorum. Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu bünyesinde “İtfaiyecilik Bölümü” açılmasını teklif ediyoruz. Bu sayede önümüzdeki yıllarda eğitim ve standardizasyonun geliştirilmesi ve yetişmiş personel ihtiyacının karşılanması mümkün olacaktır.” dedi.  Şahin devamında şunları söyledi “İtfaiye Dairemizin yaptığı bu başarılı çalışmalar sonucunda Avrupa Birliği LAR III Projesinin A.2.2.1. İtfaiye Hizmet Standartlarının Geliştirilmesi faaliyeti çalışmalarında Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz pilot il ve Kurum olarak seçilmiştir. İnsanların bir felaketle karşılaştıkları o en zor zamanlarında tutunacak dalların başında itfaiyeciler geliyor. Bu nedenle hepinizden Allah razı olsun. Biraz önce özetlediğim çalışmaları, fedakarlıkları sebebiyle İtfaiye Dairemizde çalışan bütün personelimizi ayrı ayrı tebrik ediyor, 97ncisini kutladığımız İtfaiye Haftasının hayırlara vesile olmasını ve kazasız belasız afetsiz bir yıl diliyorum. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?