Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İzci: korsanla mücadele şart

Bandırma Agaçişleri Odası Başkanı İzci, korsanla mücadelede yerel yönetime önemli görevler düştüğünü söyledi.

Bandırma Agaçişleri Odası Başkanı

Bandırma Agaçişleri Odası Başkanı Sami İzci, gazetecilere yaptığı açıklamada, her meslek dalında olduğu gibi kendi meslek dallarında da korsanla mücadelenin şart olduğunu söyledi. Korsanlarla eşit şartlara rekabet edememekten yakınan İzci “İlçemizdeki müteahhitler sektörde kayıt dışı çalışan kişilerle anlaşarak kapı ve mutfak aksamlarını yaptırmaktadırlar. Buda vergiye tabi olan oda üyelerinin mağdur olmasına neden olmaktadır” dedi.

-Esnaf ve tüketiciler mağdur oluyor
Sanatkâr olmayan bu kişilerce tamamlanan işlerin birçoğunda meskenler kullanıma geçtiğinde sorunların ortaya çıktığını dile getiren İzci “Ev sahiplerince bu aksaklıkların giderilmesi istendiğinde karşılarında bir muhatap bulamamaktalar ve kendi imkanlarıyla odamız kayıtlı üyelerinden tamiri istenmektedir. Hiçbir vergi ödemeksizin kayıtsız çalışan kişilerce yapılan mobilya ve kapı işlerinin doğal olarak ücretlendirmesi de daha düşük olduğundan müteahhitlerce tercih edilen bu kişiler büyük kazançlar sağlamalarına rağmen yeterli bilgi ve el becerisine sahip olmadıkları için tamamlanan işlerde sürekli hasarlar oluşmaktadır. Bu durum en çok üyelerimizi ve tüketicileri mağdur etmektedir” şeklinde konuştu.

-Malzeme faturası değil işçilik faturası istensin
İlçede korsanla yeteri kadar mücadele edilmediğinin altını çizen İzci, bundan dolayı çok sayıda oda üyesinin işyerlerinin günlük masraflarını karşılayamaz duruma geldiğini söyledi. Vergi kayıtları olmasına rağmen atölyesi olmayanlarında sektörden temizlenmesi gerektiğinin altını çizen İzci, “Korsan esnafımızın dükkanını kapatmasına, her işyeri kapanışı da sanatkâr mesleğinin yok olmasına neden olmaktadır. Konun hassasiyeti göz önüne alınarak Bandırma Belediye Başkanlığı iskân alımlarında müteahhit firmalardan binanın ağaç aksamı için malzeme faturası yerine yapılan işin mahiyetini gösteren marangoza ait işçilik faturasının istenmesi hem kaçak çalışmaları hem de vergi kaybını önleyecektir” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31 Mart yerel seçimlerinde Balıkesir
Sıradaki Haber 5 SENEDE 50 SENELİK HİZMET