Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kadınlardan önergeyi veren vekillere çağrı

Disk Emekli Sen Kadın

Disk Emekli Sen Kadın Komisyonu, tecavüzü aklayacak yasa tarsısına ilişkin basın açıklaması yaptı. Sendika binası önünde yapılan abasın açıklamasına Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, Kent Konseyi Başkanı Murat Ergöz, CHP Balıkesir eski Milletvekili Mehmet Tüm ve çok sayıda Dernek üyesi katıldı. Komisyon Başkanı Yasemin Gedik “Her Güne karanlık uyanıyoruz. Önceki günlerde gece yarısı Meclis’e ayıplı ve ahlak dışı bir önerge verildi. Tecavüzcüleri ile evlendirilmesi halinde tecavüzcülerin cezaları ertelenecek, suçluyu koruyan, vicdanı, merhameti, insanlığı öldüren bir yasa çıkarılmaya çalışılıyor. Bu yasanın kabul edilmesi toplumumuzda istismara ve tecavüzün çoğalmasına sebep olacaktır” dedi.

-Tecavüzü meşrulaştırmak insan haklarına aykırıdır

Gedik “Buradan vicdanlı, merhametli, özellikle kadın ve tüm milletvekillerimize sesleniyoruz. Aileden Sorumlu Bakana sesleniyoruz. Bir anne bir kadın olarak nasıl sessiz kalırsınız bu yasanın çıkmasına? Çocuklarımızı kızlarımızı kadınlarımızı korumak zorundayız. Tecavüzü meşrulaştırmak toplumumuzun daha da kirlenmesine yol açabileceği gibi, kişi, birey ve insan haklarına da aykırıdır. Eğer bu yasa çıkarsa sonucu çok korkunç olacaktır. Tecavüz sebebi, sonucu, aranmayacak kadar ağır bir insanlık suçudur. İstismara uğramış çocukları tecavüzcüleriyle evlendirip, tecavüzcüleri aklayacak yasalara asla geçit vermeyeceğiz.  Devletin anayasal görevi ahlak ve vicdandan yoksun kişileri değil, çocuklarımızı korumaktır. Çocuğu istismarcısı ile evlendirme yolunu açmak ne hukukla ne adaletle ne ahlakla ne de vicdanla açıklanamaz. Bu yasa önergesini Meclis’e sunan milletvekillerini şiddetle kınıyoruz. Bizim sizin kirli yasalarınıza kurban edeceğimiz çocuklarımız yok” ifadesini kullandı.

-2005’de kaldırılmıştı

2005’te “tecavüzcülerin tecavüz ettikleri mağdurlarla evlendirildiklerinde cezadan kurtulmalarını sağlayan uygulamanın kaldırıldığını anımsatan Gedik“ Ne bu yasanın çıkması ne de eğitimin  4+4+4 ile 12 yıla çıkartılması çocuk yaşta gelinlere mani olamadı. İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanması ile kadına karşı şiddetin “kültür, örf ve adet, din, gelenek veya sözde “namusun gerekçe gösterilerek kabul edilemeyeceği onaylandı. Çıkartılan yasalar imzalanan uluslararası sözleşmeler “Namus” kavramı ile toplumsal cinsiyet ayrımı yapılarak kadın üzerinde yoğun baskı kurulmasının önüne geçemedi. İstanbul Sözleşmesini ilk imzalayan ülke olmakla övünecek ama uluslararası bu sözleşmenin yükümlülüğünü yapmakla sorumlu olduğunuzu unutacaksınız. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir. Mecliste bulunan tüm milletvekillerine yakışan, bu önergeye ‘hayır’ oyu vermektir. Sayın milletvekilleri hepinize sesleniyoruz son 10 yılda cinsel taciz ve tecavüz olaylarının yüzde 700 arttığını biliyor musunuz? Bu gece yarısı verilen önerge tecavüzü neredeyse teşvik edici, çocuk yaşta evlilikleri destekleyici, kadını tecavüzcüsü ile evlendirerek aşağılayıcı ve kadını mahkum edicidir. Tecavüzcüyü koruyup kollayıp, serbestçe yaşamasına imken tanırken mağdur durumdaki kadını tecavüzcüsü ile evlenmeye mahkum etmektedir. İstanbul Sözleşmesine göre devletin yükümlülüğü ” herhangi bir şiddet eylemi ile ilişkilenmekten kaçınmak ve tüm yetkilileri ile bu yükümlülüğe uygun davranmak, aynı zamanda da şiddete önlem almaktır.” şeklinde konuştu.

-Önergeyi veren vekillere çağrı

Önergeyi veren AKP’li vekiller; Ramazan Can, Hacı Bayram Türkoğlu, İlyas Şeker, Mehmet Muş, Halis Dalkılıç,  Mücahit Durmuşoğlu’na ülkemiz gerçekleri üzerinden yasa teklifi hazırlamaları çağrısında bulunan Gedik “AKP iktidarında hazırlanan kanunları ve imzalanan uluslararası sözleşme hükümlerini daha dikkatli inceleyerek; “ne yapmak niyetinde” olduklarını değerlendirmelerini; neden-sonuç ilişkisi kurarak kolaya kaçmadan, tecavüzcüleri kollamadan, çocuk gelinler yaratmadan, kadınları mahkum etmeden bir an önce tekliflerini geri çekmelerini bekliyoruz” dedi. Basın açıklamasına katılanlar farkındalık oluşturmak için bileklerine kırmızı kurdele bağladılar.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edremit Belediyesi’nde Emlak ve İstimlaktan
Sıradaki Haber Her gün yeni bir bombası patlıyor