Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Karayolu taşımacılığı ekonomide önemli bir yere sahip”

Bandırma Ticaret Odası 16.Meslek

Bandırma Ticaret Odası 16.Meslek Komitesi Başkanı Özgür Aslan, karayolu yük taşımacılığında yaşanan sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Karayolu yük taşımacılığının çok sayıda sektörle ilişkisi olduğunu dile getiren Arslan, bu nedenle karayolu yük taşımacılığı sektörünün sorunlarının sonuçları itibariyle geniş bir çevreyi etkilediğini söyledi.

-ÖTV muafiyeti uygulanmalı

Diğer taşımacılık sektörlerinde olduğu gibi karayolu taşımacılığında da ÖTV muafiyetinin uygulanması gerektiğini dile getiren Aslan “Denizyolu ve havayolu taşımacılığında muaf tutulan ÖTV, karayolu taşımacılığı için geçerli değildir. Muafiyet karayolu taşımacılığına da sağlanmalıdır. Çünkü ÖTV Karayolu nakliyeciliğinde ürünün pazar fiyatını yükseltmekte ve insanların alım gücünü düşürmektedir. Aynı zamanda karayolu nakliyecileri ÖTV nedeniyle daha az gelir elde etmektedir. Hatta çok defa sağlanan gelirler, geçimlik düzeyin altına bile düşebilmektedir” dedi.

-Mazot teşviki sağlanmalıdır

Lojistik firmalarına da mazot teşvikinin uygulanması gerektiğinin altını çizen Aslan “Bu teşviklerin nakliye esnafına uygulanmaması, hem nakliyecileri hem de şoförleri ekonomik anlamda zor durumda bırakmakta ve bu sektörün rekabet gücünü düşürmektedir.  Karayolu yük taşımacılığındaki düzenlemeler araç sahiplerinin ve çalışanlarının çeşitli ve pahalı belgeleri almasını zorunluluğunu koşmuştur. Bu pahalı belgeler nakliyecilere ve nakliye şoförlerine ekonomik külfetler yüklemektedir. Yük taşımacılığı için araç sahipleri tarafından alınması zorunlu olan yetki belge türleri yaklaşık 18 bin TL gibi ücretle temin edilebilmektedir. Bu durum özellikle nakliyeci esnafını maddi açıdan zor durumda bırakmakta ve çoğu mesleki problemlerin kaynağını oluşturmaktadır” ifadesini kullandı.

 

-Sektör temsilcilerinin de görüşleri alınmalı

Karayolu yük taşımacılığına yön verecek çalışmalarda ilgili kamu kurumları ile sektör temsilcileri arasında işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Aslan “Nakliyecilik ile ilgili çıkarılan yasaların sektörle ilgili mesleki örgütlerine de katılımıyla gözden geçirilmesi gerekmektedir. Eğitim anlamında, sektörün nitelikli çalışan gereksinimini karşılayacak eğitim kurumlarına ağırlık verilmelidir. Sektörde çalışan nakliye araç sürücülerinin önemli ölçüde eğitim eksikliğinin bulunduğu unutulmamalıdır. Bu konuda gerekli eğitim yatırımlarına daha çok önem verilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyasi partiler, Belediye Meclis listelerini
Sıradaki Haber Şaka gibi….O gün öyle bugün böyle