Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kayan: kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir

Petrol İş Sendikası Bandırma

Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İsmail Kayan, kıdem tazminatı hakkı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Kayan “Ekonomide kriz koşulları yaşanırken geçtiğimiz günlerde, iktidar tarafından kıdem tazminatı bir kez daha gündeme getirilmiştir. 27 Ekim 2018 tarihinde yayımlanan 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda İstihdam ve Çalışma Hayatı bölümünde yer verilen politika ve tedbirlerden birisi yine kıdem tazminatı ile ilgilidir. Buna göre, tüm işçilerin erişilebilirliğini güvence altına alan bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı reformu yapılacağı belirtilmektedir. Programda söz konusu reformun 2019 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Görüldüğü üzere krizin faturası, emeğin hakları tırpanlanarak işçiye çıkarılmak istenmektedir” dedi.

-Fedakârlık söylemleriyle elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz
Kayan şunları söyledi “İşçi sınıfının temel hakkı olan kıdem tazminatında, bireysel hesaba dayalı bir sisteme geçilmesiyle kurulacak fon ile kriz içindeki ekonominin finansmanında yeni bir araç oluşturulacak ve sermayeye yeni kaynak yaratılacaktır. Kıdem tazminatı ile ilgili yapılacak düzenlemede “sosyal tarafların mutabakatı” şartı koyulması gelecek tepkileri azaltmak için ifade edilmektedir ve herhangi bir karşılığı yoktur. Zira, hükümet ve sermaye kesimi çok iyi bilmektedir ki, sendikaların ve işçilerin kıdem tazminatında fon sistemine ve haklarında herhangi bir geriye gidişe rızası yoktur. Kıdem tazminatı hakkı, işçi sınıfının kırmızı çizgisidir. Bu hakkımızın, kriz koşullarında “fedakarlık” söylemleriyle elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Krizin bedeli emekçilere ödetilemez! Gündeme getirilecek yeni sistemle kıdem tazminatına hak kazanma koşullarının zorlaşacağı ve gün sayısının düşeceği neredeyse kesindir. Fon sistemi ile aslında ücretin bir parçası olan kıdem tazminatının işçinin aldığı son ücretle bağı da kesilecek ve bu hakkımız piyasanın insafına bırakılmış olacaktır. Kıdem tazminatının iş güvencesi sağlayan işlevi ortadan kaldırılacaktır”

-Kriz fırsatçılığına izin vermeyeceğiz
Kıdem tazminatının çalışanların elinde kalan en son ve en önemli kazanım olduğuna dikkat çeken Kayan “Bu hakkın geriye götürülmesi asla kabul edilemez. Geriye götürülmeye çalışılması konfederasyonumuz Türk-İş’in son genel kurulunda alınan karar gereğince genel grev sebebidir. Petrol-İş Sendikası, kriz fırsatçılığına izin vermeyecek, kıdem tazminatı hakkını sonuna kadar savunacaktır. Kıdem tazminatı reformu derhal gündemden düşürülmeli, kriz döneminde emeğin hakları üzerinden yapılan hesaplara son verilmelidir” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir Narkotik Suçlarla Mücadele Şube
Sıradaki Haber İhbar Doğru Çıktı Otobüste Yakalandı