Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

12 Kent Konseyinden musilaj bildirgesi

Güney Marmara Kent Konseyleri,

Güney Marmara Kent Konseyleri, Bandırma Kent Konseyi ev sahipliğinde belediye toplantı salonunda bir araya geldi. Toplantı Türkiye Kent Konseyleri Platformunun (TKKP) Edirne’de yapılan İklim Krizi ana temalı toplantıda alınan kararlar doğrultusunda gerçekleştirildi. Toplantı Türkiye Kent Konseyleri Platformu İklim Krizi Çalışma grubunun ilk toplantısı olma özelliğini taşıyor. Toplantıya, Bandırma, Nilüfer, Gemlik, Gelibolu, Çanakkale, Edremit, Gönen, Susurluk, Odunpazarı, Adalar, İzmit ve Mudanya Kent Konseyi Başkanları katıldı.

-Sarı son durum hakkında bilgi verdi

Toplantıda, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı musilaj sorunu ile ilgili gelinen son durum hakkında konsey başkanlarını bilgilendirdi. İklim krizi, musilaj sorunu ve su kirliliği konularıyla görüş ve önerilerini sundu. Toplantı sonrasında sonuç bildirgesi yayınlandı. Sonuç bildirgesi Bursa Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Bintaş tarafından okundu. Bintaş, “Musilaj 21 Kasım 2020 tarihinde Bandırma Kapıdağ bölgesinde su yüzeyine çıkmıştır. Uzun yıllar musilaj sorunu denizin içinde bir sorun olarak zaten mevcut durumdayken, iklim krizinin aşılmaz limitlere gelmesi, evsel ve endüstriyel atıkların Marmara denizine arıtılmadan bırakılması ve sonucunda deniz suyunun 2,5 derece daha fazla ısınması musilajı bizle büyük bir sorun olarak tanıştırmış oldu” dedi.

-Marmara Denizi yanıyor

25 milyon insanın yaşadığı Marmara Denizindeki 7 kentin yandığına dikkat çeken Bintaş “40 yıldır Marmara ile kurulan yanlış ilişkiler nedeniyle Marmara Denizi yanıyor. Gemlik, İzmit, Bandırma kıpkırmızı… Bunun nedeni sadece evsel atıklar değil, Türk Endüstrisinin yüzde 70’ini  taşıyan Marmara Bölgesinin endüstriyel , tarımsal ve  evsel atıklarıdır. Bu yangından etkilenen deniz süngerleri ve çayırları, midyeler, balıklar yani bütün deniz canlıları bu bozuk ekosistemde yok olmayla karşı karşıya kalmıştır. Marmara da avlanan balık miktarı 80 bin tondan 20 bin tona düşmüştür. Hem geleceğimiz hem ekonomimiz büyük bir tehdit altındadır. Bunun için 8 Haziran 2021 tarihinde hazırlanan Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığının hazırladığı 22 maddelik Marmara Koruma Eylem Planları uygulanmaya başlamalı ve sürdürülebilir olmalıdır. Amasız ve fakatsız bu maddelerin uygulanması ve denetlenmesi önemlidir” ifadesini kullandı.

-Eylem planının takipçisi olacağız

Bintaş “Güney Marmara Kent Konseyleri olarak birebir etkilendiğimiz bu sorun karşısında bu planın takipçisi, katılımcısı ve ısrarla koruyucusu olacağız. Hiç kimse tek başına sorumlu değildir. Canlı yaşamını ve döngüsünü saygıyla korumak ve sürdürme sorumluluğumuzla hep beraber omuz omuza gelecek güzel günler için mücadele etmeye hazır olduğumuzu buradan bildiriyoruz. Atık arıtma tesislerinin yüzde 50’den yüzde 100’e çıkarılması, vatandaşların aktif olarak sürece katılması ve bilinçlendirilmesi, Marmara Belediyeler Birliği Toplantısına TKKP’nun İklim Krizi Çalışma Grubu olarak dahil olma taleplerimizin karşılıksız kalmamasını istiyoruz. Eylem Planlarıyla ilgili toplumsal heyecanın yitirilmemesi gerekmektedir. Musilajın neden değil bir sonuç olduğu unutulmamalıdır. Gelecekle ilgili kaygılarımızın devam etmesi gerekmektedir. Kamuoyu baskılarını sürdürmemiz geleceğimiz için gereklidir ve bu heyecanı, ilgiyi sıcak tutmak için biz hazırız. Marmara denizi ve sulak alanlarımız bizim fosseptiğimiz değildir. Denizlerin bizim yardımımıza ihtiyacı var. Tüm canlıların yaşanabilir yarınları için birlikte omuz omuza kolektif anlayışla çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AK Parti’nin Geleneksel Bayramlaşma Töreni
Sıradaki Haber Bandırma AK Parti’de bir ilk yaşandı