Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kıdem tazminatı işçinin kırmızı çizgisi

Türk-İş ve DİSK balı

Türk-İş ve DİSK balı sendikalar Bandırma Cumhuriyet Meydanında kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklama Türk-İş adına Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı, DİSK adına ise Gıda İş Sendikası Balıkesir-Çanakkale Bölge Koordinatörü Recep Gökdeniz tarafından yapıldı.

Kıdem tazminatı haklarıyla ilgili bazı düzenlemelerin yapılmak istendiğini dile getiren Türk-İş adına Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı “İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Birinci seçenek; değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur.” dedi.

-Esnek çalışma modeli kabul ettirilmeye çalışılıyor

Satırlı “Ekonomideki mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekün bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz nettir.        Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir.      Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir” ifadesini kullandı.

-Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir

Kıdem tazminatının, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisi olduğunun altını çizen Satırlı devamında şunları söyledi “Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Ekonomide ortaya çıkan finansman sorunlarını, işçinin kazanılmış haklarını tırpanlayarak ve alın teriyle kazandığımız ücretimizden yapılacak kesintilerle çözmeye çalışmayın. Bu nafile bir çaba olacak, buna niyetlenenler karşısında işçi sınıfını ve sendikaları bulacaktır” şeklinde konuştu.

-İşçilerin sinir uçlarıyla oynuyorlar

DİSK adına açıklama yapan Gıda İş Sendikası Balıkesir-Çanakkale Bölge Koordinatörü Recep Gökdeniz “Türkiye işçi sınıfının 90 yıla yakın bir süredir, sahip olduğu kazanılmış en köklü hakkı olan kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Sermayenin ve iktidarların 45 yıllık düşü olarak 11. Kalkınma Planı’ndan Yeni Ekonomik Programa kadar bütün politika belgelerinde yer alan hedefler ve İMF’nin tüm raporlarında geçen tavsiyelerin hayata geçirmek doğrultusunda işçi sınıfının “sinir uçlarıyla” oynanmaktadır” dedi.

-Direnişle karşılaşırlar

Gökdeniz devamında şunları söyledi “Kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya, daraltmaya, budamaya, işçi sınıfının belirli kesimlerini bu haktan mahrum etmeye yönelik her girişim direniş ile karşılaşacaktır.  Kıdem tazminatıyla ilgili konuşulacak tek şey mevcut sistemin güçlendirilmesi, kuvvetlendirilmesi, bir gün bile çalışsa tüm işçilerin istifa hali dahil kıdem tazminatı alacağı bir düzenlemenin yapılması, işverenlere işçinin kıdem tazminatını vermediğinde devletin kanun hakimiyetini sağlamasıdır”

Basın açıklamasına CHP Bandırma İlçe Başkanı elim Ppanç, Bandırmaspor Basın Sözcüsü Namık Havutça, ADD Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat ve çok sayıda işçi sendikası destek verdi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devrilen kaya yüklü traktörün sürücüsü
Sıradaki Haber Traktör devrildi:1 ölü