Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kimin eli kimin cebinde?

Bandırma’da kayıt dışı çalışan

Bandırma’da kayıt dışı çalışan marangozlar sektörde haksız rekabete neden oluyor. Bandırma Ağaçişleri Odası Başkanı Sami İzci gazetecilere yaptığı açıklamada, İnşaat sektöründe faaliyet gösteren müteahhitlerin kapı ve mutfak aksamlarında hazır kapı ve hazır kesim yapan firmalarla anlaşarak ve bölgemizde kayıtsız çalışan kişilere toplatarak işlerini teslim ettiklerini söyledi.

-İşçilik “0”
İzci “Sanatkar olmayan bu kişilerce tamamlanan işlerin bir çoğunda meskenler kullanıma geçtiğinde sorunlarda ortaya çıkmaktadır.Ev sahiplerince bu aksaklıkların giderilmesi istendiğinde karşılarında bir muhatap bulamamaktalar ve kendi imkanlarıyla odamız kayıtlı üyelerinden tamiri istenmektedir.Hiç bir vergi ödemeksizin kayıtsız çalışan kişilerce yapılan mobilya ve kapı işlerinin doğal olarak ücretlendirmesi de daha düşük olduğundan müteahhitlerce tercih edilen bu kişiler büyük kazançlar sağlamalarına rağmen yeterli bilgi ve el becerisine sahip olmadıkları için tamamlanan işlerde sürekli hasarlar oluşmaktadır.Bu durumda en çok üyelerimiz ve tüketiciyi mağdur etmektedir” dedi.

-Haksız rekabete neden oluyorlar
Bu haksız rekabet karşısında kayıt altında olan marangoz esnafının mağdur olduğunu dile getiren İzci, bunun için gerekli yaptırımların uygulanması gerektiğini söyledi. Yapılan denetimlerde kapı, mutfak, vestiyer gibi ağaç işine ait işçilik faturalarının bulunmadığının tespit edildiğini açıklayan İzci “Bu kaçak çalışmalar esnafın kepenk indirmesine, her işyeri kapanışı da sanatkâr mesleğinin ve KDV’nin yok olmasına neden olmaktadır. Konun hassasiyeti göz önüne alınarak yerel yönetimlerce İskân alımlarında müteahhit firmadan binanın ağaç aksamı için malzeme faturasının değil yapılan işin mahiyetini gösteren marangoza ait işçilik faturasının istenmesi gerekmektedir” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma, Paşabayır Mahallesi’nde bulunan bir
Sıradaki Haber BANDIRMA’DA SOYGUN YAPTI