Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kimya devinden Bandırma OSB’ye dev yatırım

Organik kimyasalların üretimini gerçekleştiren

Organik kimyasalların üretimini gerçekleştiren MKS DevO, Gönen’de ‘Türkiye’nin İlk Dijital Adaptasyon Üssü ve Ar-Ge Merkezi’nin temellerini attı. Şirketin Bandırma Organize Sanayi’nde 100 bin metrekarelik alan üzerine kurulu tesisinde hayata geçirilen merkez inovasyonüssü olarak faaliyet gösterecek. 40 kişilik mühendis ekibi ‘digital printing’ kısmında, 20 kişilik bir diğer ekip ise ‘Ar-Ge merkezi’nde yeni modeller geliştirmek için çalışacak. Öncelik ise ileri düzey ‘Digital Printing’ uygulamalarına verilecek. Cirosunun yüzde 30’unun ise buradan sağlanması hedefleniyor.

Toplamda 11 milyon Dolar’lık bir yatırım yaptıklarını bildiren MKS DevOKimya Yönetim Kurulu Başkanı Korgün Şengün, ‘Burası 50 milyon TL civarı bir yatırımdır. İlk etapta yaklaşık 15 milyon liralık bir yatırımla 5 bin metrekarenin içinde bir adaptasyon üssü, bir pilot üretim tesisiyle beraber Ar-Ge merkezinin temelini atıyoruz. Ar-Ge merkezlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Buralardan elde edilecek çıktıların patent üretme anlamında değerlenmesi ve bunun da bir üretim üssünde hayata geçebilmesi ve bir entegrasyonu planlıyoruz. Bu Ar-Ge merkezinin ana hedeflerinden bir tanesi senede 5 patent üretmesidir. Patent üretmek zorundayız. Dünyada yaklaşık 250 bin patent üretilirken Türkiye’nin ürettiği patent sayısı bin 200 tane. Patent üretme temposuna girdiğimizde buluşlarımız bize katma değer olarak geri gelecektir. ‘Katma değerli ürün üreteceğim’ diyerek katma değerli ürün üretilmez. Buluş yapmamız lazım? dedi.

36 milyar dolarlık bir pazar
2025 yılında 30 milyar doları bulacağı öngörülen dijital baskı pazarında Türkiye’nin önemli yerlere geleceğini vurgulayan Korgün Şengün, ‘Çok hızlı büyüyen dijital baskı pazarında rekabetçi olunabilmesi için yerli mürekkeplerle yapılabilmesi lazım. Yerli teknoloji ile üretilmesi lazım. Bunların şu an neredeyse tamamı ithal olarak geliyor ve biz Ar-Ge merkezinde birçok organik kimyanın yanında dijital baskı mürekkeplerini üreteceğiz. Kağıt, tekstil, cam, seramik sektörlerine yönelik bu adaptasyon üssünde uygulamalarını da yapacağız. Eski metotla yapılan kağıt ve tekstil baskıcılığı tamamen dijitale dönecek. ve döndüğünde de muazzam bir hızla beraber, zaten coğrafi olarak avantajımız olan Avrupa’ya özellikle de AB ülkelerine hızlı servis kabiliyetimiz çok daha fazla artacak’ ifadelerini kullandı.Her şeyin içinde kimya olduğunu ve bunların hammaddesinin yüzde 90’ının ithal olduğunu dile getiren Şengün, ‘İç piyasada kimyanın verdiği cari açık 36 milyar dolar. 36 milyar dolarlık kocaman bir pazar burası. Biz kendi ihtiyacımız olan kimyayı üretmeyi başarabilirsek o zaman fiyat avantajını yakalayıp ihracata da yöneleceğiz’ dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Narkotik Suçlarla
Sıradaki Haber BANDIRMA’DA UYUŞTURUCU OPERASYONU