Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kırdar yine çuvalladı

Kırdar yine çuvalladı

23 Temmuz 2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bursa Bölge Müdürlüğü geçici devir teslim tutanağıyla Erdek Feri İskelesine ait 567 metrekarelik iskelenin devrini Balıkesir Büyükşehir Belediyesine yaptı. Bugün Ramazan Bahçavan Başkanlığında toplanan Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi, bahse konu Erdek Feri İskelesinin 30 Temmuz 2024 tarihine kadar Balıkesir Toplu Taşıma AŞ’ye  işletme devrinin  verilmesini oy çokluğuyla kabul etti. Cumhuriyet Halk Partisi Erdek Belediye Meclis Üyesi Canan Kırdar, işlemin Büyükşehir Belediye Kanunun 26.Maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durması istemiyle Bölge İdare Mahkemesine dava açacaklarını ifade etti.

-Yasa açık

Kırdar’ın bu açıklamasından sonra söz alan AK Parti Balıkesir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Birol Şahin “5216 sayılı Büyükşehir Peri Kanunu 26. maddesi yorumu gerektirmeyecek kadar açık. Yasa Büyükşehir Belediyesi, mülkiyeti veya tasarrufundaki hafriyat sahalarını, toplu ulaşım hizmetlerini, sosyal tesisler, büfe, otopark ve çay bahçelerini işletebilir; ya da bu yerlerin belediye veya bağlı kuruluşlarının yüzde 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketler ile bu şirketlerin yüzde 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketlere, 8 Eylül 1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın belediye meclisince belirlenecek süre ve bedelle işletmesini devredebileceğini dile getirmektedir” dedi.

– Neye “hayır” dediklerini bilmiyorlar

Şahin devamında şunları söyledi “Kanun bu kadar açıkken ve Balıkesir Toplu Taşıma’nın yüzde 100 hissesi Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait iken aynı zamanda bir hukukçu olan Erdek Belediye Meclis Üyesi Canan Kırdar’ın bu kanun maddesini zikrederek “kanuna aykırı” demesi anlamsız..Hadi Canan Kırdar bir hata yaptı bütün CHP’li ve İYİ Parti’li Meclis üyelerinin de bu gerekçe ile ret oyu vermesi içlerinde belediye başkanları, hukukçular olsa da muhalefetin Belediye Kanunlarından ne kadar habersiz oldukları ve derslerine iyi çalışmadıklarının göstergesidir. Oysa Büyükşehir Belediyesi Marmara Adası ve Erdek teki deniz ulaşımı ile ilgili sorunu ç9zmeye çalışıyor.Muhalefet ise halkın yaşadığı sorunun çözümüne katkı sağlamak yerine karşı çıkarak körü körüne engellemeye çalışıyor”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Denizde can pazarı
Sıradaki Haber Denizde can pazarı