Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kocasakal: Atatürk’ü bizden kaçırıyorlar

Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma

Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen “Dünden bugüne Cumhuriyet” konulu konferans Barış Manco Kültür Merkezi’nde yapıldı. Konferansta konuşan Prof.Dr. Ümit Kocasakal, “Yıllardır Cumhuriyeti kutluyoruz. Millet olarak yıllardır aslında Cumhuriyetin ne olduğunu tam anlamıyla anlayamadık. Yıllarca 10 Kasımlarda Atatürk’ü andık. Anmaya da devam edeceğiz. Bilinçli olarak bize 50 yıldır gerçekte Atatürk’ü anlatmadılar. Tam tersine Atatürk’ü bizden kaçırdılar” şeklinde konuştu. Her Atatürk diyenin Atatürkçü olmadığının altını çizen Kocasakal “Şu anda Türkiye’de maskeli balo yaşanıyor. Birçok kişi maskesini takmış. Mesela bu iktidar zihniyeti aleni olarak bazı şeyleri dile getirmediği için Abdülhamit’i kendisine kalkan yapıp onun arkasına sığınarak bir şeyler yapmaya çalışıyor. Toplumu ayrıştırıyorlar” ifadesini kullandı.

-Yürekleri Atatürk’e doğrudan saldırmaya yetmiyor
Kocasakal “Abdülhamit ne birilerinin söylediği gibi o oranda tu kakadır. Ne birilerinin söylediği gibi ulu hakandır. Buna tarih karar verir. İyisiyle kötüsüyle tarihe mal olmuş bir kişidir. O gözle bakılmalıdır. Bizden ayrışmamız isteniyor. Ya Abdülhamit’e tam olarak karşısındır. Ya da tam olarak benimsersin. Bunlar Abdülhamit’i kalkan olarak kullanırken öbür tarafta da birileri Atatürk’ü kalkan yapıyor. Onun arkasına sığınıyor. Gerçekte Atatürkçü falan değiller. Onun için İnönü’ye saldırmayı kolay görüyorlar. Bir milli kahramana saldırabiliyorlar ama halen yürekleri Atatürk’e doğrudan saldırmaya yetmiyor. O yüzden hep metaforlar ve kalkanlar üzerinden gidiyor işler” dedi.

-Kurtuluşun yolu Atatürk politikaları
Kocasakal “Birileri Atatürk duvarda bir tablo komedinin üstünde heykel olsun istiyor. Atatürk’ü sevelim sayalım. Bu Atatürkçülük değildir. Bir ülkenin kurucusuna saygı duymak asgari ahlakı ve vicdani bir borçtur. Bu insanı Atatürkçü yapmaz. Atatürk’ü sevmek ve saymak yetmez. Atatürk’ün düşüncelerini tepeden tırnağa benimseyen kişi Atatürkçü’dür. Bugün Türkiye’nin ekonomiden sosyal yaşama kadar her alanda kurtuluşunun yolu birebir Atatürk politikalarına geri dönmekten geçmektedir. Başka bir çıkış yolu yoktur” ifadesini kullandı. Konferansa CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Dr. Fikret Şahin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir Narkotik Suçlarla Mücadele Şube
Sıradaki Haber İhbar Doğru Çıktı Otobüste Yakalandı