Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kooperatifler birbir kapanıyor

Gönen Fındıklı Tarımsal Kalkınma

Gönen Fındıklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necmi Ayyıldız, Tarım Bakanlığı’nın üretici desteklerini tarımsal kalkınma kooperatifler üzerinden yatırması gerektiğini söyledi.
Tarım eski Bakanı Faruk Çelik döneminde kooperatifler üzerinden ödenen desteklerin direk üreticiye ödenmeye başlandığını anımsatan Ayyıldız “Bu süreçten sonra üyesine hammadde sağlayan kooperatifler süt parası haricinde üreticiden hiçbir gelir elde edemez oldu. Süt fiyatının yerinde sayması ve girdi maliyetlerinin yükselmesinden sonra çoğu kooperatif üyesine ucuz hammadde sağlayamaz oldu. Şu anda üyesine ucuz girdi sağlamaya çalışan kooperatiflerde can çekişiyor. Süt fiyatı üyenin kooperatiften aldığı ürünlere yetmiyor. Gelen desteğin şu anda ne üreticiye nede kooperatife faydası yok” dedi.

-Fayda değil zarar getirdi
Son bir yıldır Gönen’de 59 kooperatiften ikisinin kapandığını açıklayan Ayyıldız “Yem satan kooperatiflerden 16’sı üyesine hammadde sağlayamaz oldu. Marketi olan kooperatiflerden 5’i marketlerini kapattı. Bu gidişle kooperatifler üyesine hizmet sağlayamaz duruma gelecek. Kooperatiflerin yaşaması ve üreticinin menfaati için bir an önce desteklerin kooperatifler üzerinden ödenmesi gerekmektedir. İş işten geçmeden bu uygulamadan vazgeçip tekrar eski sisteme dönülmelidir”ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bölgemizin en önemli tarım ürünlerinin
Sıradaki Haber FİDANCILIK SEKTÖRÜ MASAYA YATIRILDI