• DOLAR
  9,5643
  %-0,40
 • EURO
  11,1137
  %-0,70
 • ALTIN
  556,01
  %0,48
 • BIST
  1.493
  %0,88
Korona vakalarının arttığı Bandırma’da eğitimciler kaygılı

Korona vakalarının arttığı Bandırma’da eğitimciler kaygılı

Korona virüs vakalarının arttığı Bandırma’da eğitim sendikaları Cumhuriyet Meydanı’nda yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Bakanlık’tan biran önce öğretmen, öğrenci, veli ve tüm okul çalışanlarının aşılanmasını talep etti. Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanı Erdal Doğru “Balıkesir’in yüksek riskli iller arasında yer almasından dolayı seyreltilmiş olarak 2 Mart tarihinde eğitim öğretime başlanmıştır. Yüz yüze eğitime başlamadan önce de tüm öğretmenlerin aşılanacağı bizzat Milli Eğitim Bakanı tarafından ifade edilmiştir. Ancak, gelinen aşamada köylerde çalışan öğretmen arkadaşlarımızın dışındaki öğretmenlere henüz aşı yapılmamıştır. Eğitim çalışanları olarak uygun şartlar oluşturulması halinde öğrencilerimizle yüz yüze eğitim yapmak en büyük arzumuzdur. Ancak COVID-19 Virüsü salgının risk teşkil ettiği koşullar ortadan kalkmamış, kamuoyuna duyurulmasına rağmen eğitim çalışanlarının 1. doz aşıları dahi tamamlanmamış, salgının yayılmaması için eğitim çalışanlarının korunmasını sağlayıcı tedbirler alınmamıştır. Bu durum başta bizlerin, öğrencilerimizin, ailelerimizin, öğrenci velilerinin ve toplumun sağlıklı yaşam hakkını tehdit etmektedir. Risk altındayız. Kaygılıyız” dedi.

-Hastalanmamız halinde hukuksal sorumluluk idarenindir
Anayasanın 2’inci maddesine göre devlet ’in herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamakla yükümlü olduğun altını çizen Doğru “ Devletin yükümlülüğü, kişilerin ruhen ve bedenen sağlıklı yaşamasını, sağlıklarını tehdit eden risklerden korunması için gerekli önlemleri almayı da içermektedir. Önlemler alınmadan böylesine bir risk altında görev yapmamız sağlıklı yaşam hakkımıza müdahaledir. Bizlerin, aile bireylerimizin, öğrencilerimizin ve öğrenci velilerimizin hastalanması haline idarenin hukuksal sorumluluğu açıktır” ifadesini kullandı.

-Yüzyüze eğitim başladı Bandırma’da vaka sayıları arttı
Gerekli önlemler alınmadan yüz yüze eğitime başlanması sonucu Bandırma da vaka sayısının hızla arttığının altını çizen Doğru “Balıkesir merkez ve ilçelerde haftalık sayı 400-500 arasındayken Bandırmada bu sayı bin 700 u geçmiştir. Netice olarak pozitif vaka görülmeyen yada karantinaya alınmayan okul, sınıf kalmış mıdır merak ediyoruz. Anasınıfından ilkokula, ortaokullardan liselere öğrenci .öğretmen yada idarecilerin pozitif olduğu bilgileri almaktayız.. Maalesef bu konuda doyurucu bir bilgilendirme hiçbir kurum tarafından yapılmamaktadır” dedi.

Basın açıklamasına, CHP Bandırma İlçe Başkanı Dr.Selim Panç, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Burhan Deniz,Kent Konseyi Başkanı D.r Murat Ergöz, Emekli-Sen Şu CHP Balıkesir eski Milletvekili Mehmet tüm be Başkanı Levent Balkış, ADD Şube Başkanı Serdar Polat ve çok sayıda eğitimci katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?