Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Korsanla mücadele şart”

Bandırma Ticaret Odası 17.Meslek

Bandırma Ticaret Odası 17.Meslek Komitesi Başkanı Şaban Sıvacı, son yıllarda gelişen sektörlerinde kayıt dışı çalışanların sayısının arttığını ve bunlarla mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

-Denetimler sıklaştırılmalı
Korsan emlakçılar konusunda mücadele edilmesi gerektiğini bildiren Sıvacı, vergi ve oda kaydı olmadan ruhsatsız çalışan emlakçıların itibarsızlaştırılması için vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi. Sıvacı, “Kayıt dışı çalışan emlakçılara devletin kurumların da kanuni uygulama yapmaları gerekmektedir. Gayrimenkul sektörünün güvenilir aracı kurumları olan emlakçıların dikkate alınması gerekmektedir. Hiç emek sarf etmeden emlakçılık yapmaya çalışan birçok insan da emlakçılığı bırakıp, ofisi kapatıp cep telefonu ve internet siteleri üzerinden korsan emlakçılığa başladı” dedi.

-Haksız rekabet ediyorlar
Korsan emlakçıların devlete hiç vergi vermeden, hiçbir kurumsal hizmet üretmeden, sadece renkli fotoğraflarla internet sitelerinden müşteri avına çıktıklarına dikkat çeken Sıvacı “Bu yöntemle konut hayali kuran vatandaşlarımızın mağdur olmaları kaçınılmazdır. İlçede kahve köşelerinde ve kafeteryalarda korsan emlakçılık yapan kişi sayısı ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bu konuda denetimler sıklaştırılmalıdır” ifadesini kullandı.

-Sektör büyüdükçe sorunlara büyüyor

Gayrimenkul sektörünün yıldızının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla parladığını ancak sektör büyüdükçe sorunların da arttığını kaydeden Sıvacı “Mesleğimizin en önemli sorunu, sektörümüzle ilgili yasal düzenlemelerin şimdiye kadar yapılmamış olmasıdır. Yasamızın çıkmasıyla birlikte mesleğimize saygı ve güven artacaktır. Gayrimenkul sektöründe ihtiyaç duyulan yasa ve yönetmelikleri çıkararak, sektörü herkesin yapabileceği bir is alanı anlayışından kurtarmalı ve güven zinciri içerisinde değerlendirilen profesyonel bir hürriyet kazandırılmalıdır”dedi.

-Enerji kimlik belge şartı

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren enerji kimlik belgesi olmayan konutların satışlarının yapılmayacağını dile getiren Sıvacı “Bu belge gayrimenkul almak isteyen vatandaşlara karar verme aşamasında yardımcı olacaktır. DASK belgesiyle depreme karşı nasıl binanın güvenirliğini ölçüyorsak, enerji kimliği belgesiyle binanın ısınmasından soğumasına kadar tüm verilerine ulaşılmış olunacak. Bu belgenin alım satımın dışında vatandaşa herhangi bir yaptırımı olmayacak. Şu anda yeni doğalgaz, su, elektrik bağlantısı yapacak olan kişiler eğer bu belgeleri yok ise işlemlerini gerçekleştiremeyecek” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devrilen kaya yüklü traktörün sürücüsü
Sıradaki Haber Traktör devrildi:1 ölü