Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Koruoba’da 135 yıllık gelenek

Biga’nın Koruoba Köyünde 135 yıldan beri baharın habercisi olan “Üç elli yaz belli şenlikleri” düzenleniyor.

Biga’nın Koruoba Köyünde 135

Biga’nın Koruoba Köyünde 135 yıldan beri “Üç elli yaz belli şenlikleri” düzenleniyor. Şenliklere katılan konuklara köyden imece usulü toplanan sütler ikram ediliyor. Şenliklere Bandırma ve Güney Marmara’da ikamet eden çok sayıda Bigalı vatandaşlar katılıyor.
Üç elli yaz belli şenliklerinin 135 yıldan bu yana geleneksel olarak köylerinde kutlandığını açıklayan Koruoba Köyü Muhtarı Ramadan Avcı, etkinliklerin her yılın 150’inci gününde yapıldığını söyledi. Şenliklerin düzenlenmesindeki amacın baharın gelişini kutlamak olduğunu dile getiren Avcı, şenliklerde konuklara imece usulü köylerinden toplanan sütün ikram edildiğini açıkladı.

 

-Dayanışmanın güzel örnekleri sergileniyor
Etkinlikler sayesinde yurdun değişik yerlerinde ikamet eden çok sayıda Bigalı hemşerilerinin bir araya geldiğini dile getiren Avcı, bu etkinlikleri nesiller boyu devam edeceğini sözlerine ekledi. Bandırma Bigalılar Derneği Başkanı Salih Sertkaya’da yaptığı açıklamasında, “Üç elli yaz belli şenliklerinin yardımlaşma ve dayanışmanın güzel örneklerinin sergilendiği bir etkinlik olduğunu ve 135 yıldan bu yana coşkuyla kutlandığını söyledi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31 Mart yerel seçimlerinde Balıkesir
Sıradaki Haber 5 SENEDE 50 SENELİK HİZMET