Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KOSGEB’ten esnafa kredi faiz desteği

KOSGEB, Girişimcilik Destek Programı’ndan

KOSGEB, Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanarak işletmesini açmış faal firmalar ile Ar-Ge girişimcilerine 50 bin TL’ye kadar finansman desteği sağlıyor. KOSGEB Balıkesir İl Müdürü Deniz Timurçin ile Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Genel Sekreteri Hüseyin Saran KOSGEB’in yüzde 10 faiz destekli kredisi hakkında bilgiler verdi.

KOSGEB’in yeni finansman desteği, KOBİ’lerin finansmana daha kolay erişebilmesi ve kullanılan devlet imkanları ile daha fazla katma değer yaratması amacıyla kurgulandığını belirten KOSGEB Balıkesir İl Müdürü Deniz Timurçin “Yeni desteğe göre işletmeler, KOSGEB’in anlaşmalı olduğu 10 bankadan kredi kullanacak. Bu kredinin yıllık faiz veya kâr payı tutarlarının önemli bir bölümü KOSGEB tarafından karşılanacak. KOSGEB desteği ile işini kurmuş faal işletmeler, 50 bin TL’ye kadar işletme kredisi veya makine teçhizat kredisi alabilecek. Bu kredinin faizinin 10 puanını KOSGEB karşılayacak. Girişimciler, 12 aylık vadede sadece anapara ve 3.75 puanlık faiz ödemesi yapacak. Limitler 3 yıl süreyle geçerli olacak, işletme üç yıl içerisinde üst limiti aşmadan desteği istediği zaman kullanabilecek” dedi.

Timurçin, 50 bin TL İşletme Kredisinin 12 ay vadesine uygulanan yüzde 13,75’lik faiz tutarının yüzde 10’unu KOSGEB karşılayacağını belirterek“Yine İşletme Kredisinde; 18 ay vadesine uygulanan yüzde 14,00’lük faiz tutarının yüzde 10’unu KOSGEB karşılayacak.Örneğin işletmesi için işletme kredisine anlaşmaları bankalara 50.000 lira için 18 ay vade için başvuran işletmeye KOSGEB, faiz oranının %10’unu karşılayacak. İşletme böylece anapara olan 50.000 lira ve +4,00 faiz oranı ile aldığı krediyi 18 ayda geri ödeyecek” diye konuştu.

Makine Teçhizat Kredisi için başvuracak işletmeler için KOSGEB Timurçin şu bilgileri verdi: “KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı desteği ile işini kurmuş faal işletmeler Makine Teçhizat Kredisi için 50 Bin TL’ye kadar kredi için bankaların faiz oranı 12 ay için yüzde 13,75, 18 ay için yüzde 14,00, 24 ay için yüzde 14,25, 30 ay için yüzde 14,50, 36 ay için ise yüzde 14,75. Bu faiz oranlarında KOSGEB’in desteği faiz oranının yüzde 10’u. Örneğin işletmesi için makine teçhizat kredisine anlaşmaları bankalara 50.000 lira için 30 ay vade için başvuran işletmeye KOSGEB, faiz oranının yüzde 10’unu karşılayacak. İşletme böylece anapara olan 50.000 lira ve +4,50 faiz oranı ile aldığı krediyi 30 ayda geri ödeyecek.”

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Genel Sekreteri Hüseyin Saran, Balıkesir’de KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanarak işletmesini açmış faal firma sayısının yaklaşık 650 civarında olduğunu belirterek “KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı desteğinden yararlanarak işini kurmuş faal işletmeler, 50 bin TL’ye kadar işletme kredisi veya makine teçhizat kredisi alabilecek. Balıkesir’de bu işletmeler önce anlaşmalı bankalara başvurarak bu krediden yararlanmaları gerekiyor” diyerek şartları tutan işletmeleri bu krediden faydalanmalarının firmaların lehine bir uygulama olduğunu önemle belirtti

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayvalık’ın en büyük sıkıntıların biri
Sıradaki Haber Başkan Akın, Ayvalık’ın su sorununu tarihe gömecek ilk adımı