Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Maaş ödemeyen CHP’li başkan hakkında suç duyurusu

Genel İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı, maaşlarını ödemeyen CHP’li Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusnda bulunacaklarını açıkladı.

Genel İş Sendikası Balıkesir

CHP’li Edremit Belediyesi’nde görevli memurların ardından işçilerde maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması Genel İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı tarafından okundu.

-4 aydır maaşlar düzenli ödenmiyor
Ovalı “Maalesef demokrasi mücadelesinde aynı tarafta olduğumuz Edremit Belediyesini yönetenler işçinin memurun maaşını gününde ödemediği için bize bu alana çıkmaktan başka bir yol bırakmamıştır. Edremit Belediyemizdeki durum vahim hale gelmiştir. Edremit Belediyesinde çalışan emekçilerin Ücretleri 4 aydır zamanında ödenmemektedir. İkramiyeler ise gününde yatmamakta içeride 10 bin TL. ve üzerinde ikramiye ücreti alacağı bulunan emekçi arkadaşlarımız bulunmaktadır. Emekli olan çalışanların kıdem tazminatları halen yatmamıştır. Çoluğuna çocuğuna okula giderken harçlık veremeyen arkadaşlarımız, ev sahiplerinin zamanında yatmayan kiralar nedeniyle evden çık dediği arkadaşlarımız olduğunu duymaktayız. Parça parça yatan aylıklar gününde gelmediği için çalışan emekçilerimiz zorluk çekmektedir”dedi.

-Sendikayada takmış
Yasalar gereği belediye başkanlarının işçinin emekçinin hakkını gününde ödemek zorunda olduğuna dikkat çeken Ovalı “Geciktirmenin hiçbir mazereti yoktur. Biz kimsenin düşmanı olmamakla birlikte tek derdimiz gününde ödenmeyen alın terimizin zamanında ödenmesidir. Tek gayemiz üyelerimizin emek gücünün karşılığı olan ücretlerinin, ikramiyelerinin, hafta tatilinin ve emekli olan kardeşlerimizin kıdem tazminatının gününde ödenmesidir”ifadesini kullandı.
Amaçlarının aidat sendikacılığı olmadığının altını çizen Ovalı “Belediye başkanının iddia ettiği gibi kurumumuz aidat sendikacılığı yapmamaktadır. Edremit Belediyemiz sendikalar kanuna göre işçilerden kestiği aidatı yılladır zamanında genel Merkezimize göndermemektedir ve sürekli geriden gitmektedir. Edremit Belediyesi’nin sendikamıza kadrolu işçiler için 1 milyar 864 bin 727,95 TL. şirket işçileri için 2 milyar 554 milyon 113,58 TL olmak üzere toplam 4 milyar 418 bin 841,53 TL borcu bulunmaktadır. Sendikamız bu kanun gereği birikmiş aidatı için işçilerin maaş alacağı ödenmemesini gözeterek aidatla ilgili Edremit’ten bir talepte bulunmamaktadır. Edremit Belediyesi ise bu kanun gereği aidat keseneğini sendikamıza göndermediği gibi işçilerin maaşlarını da eksik yatırmaktadır”dedi. Ovalı, asli görevi olan maaşları gününde yatırmadığından dolayı görevi kötüye kullanmaktan Belediye Başkanı Hasan Arslan hakkında Edremit Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Narkotik Suçlarla
Sıradaki Haber BANDIRMA’DA UYUŞTURUCU OPERASYONU