Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Marmara Adası’nda balık çeşidi yapay yuvalarla artacak

Gündoğdu Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneğinin Marmara Adası açıklarında yürüttüğü yapay reesif projesiyle balık popülasyonunda ciddi artışların olması bekleniyor.

Gündoğdu Köyü Kalkındırma ve

Deniz canlılarının barınma, beslenme, üreme ve akıntılardan korunma için kullandığı yapay resifler giderek çoğalıyor. İnsan eliyle yapılan su altı oluşumları olarak da ifade edilen yapay resiflerle ilgili Türkiye’nin dört bir yanında önemli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalardan biri, 2020 yılında başlatılan Marmara Adaları Yapay Resif Projesi…

Gündoğdu Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneğinin yürüttüğü projeyle 2 bin 400 yapay resif blokunun deniz tabanına yerleştirilmesi hedefleniyor. Tarım ve Orman Bakanlığından onaylı proje için çeşitli üniversitelerle iş birliği yapılıyor.
Projeyle, Marmara Adaları’nda sucul ekosisteme katkı verilerek kaynakların üretimini artırmak ve desteklemek hedefleniyor. Bunun için sucul canlılarının barınması, beslenmesi ve üremesine imkan tanıyacak yeni yaşam alanları oluşturulacak. Bölgedeki hassas ekosistemlerin korunmasına ve balıkçılık faaliyetlerine de katkıda bulunulacak.

Projenin ön çalışma raporu Ekim 2020’de tamamlandı. 6-7 Mart tarihlerinde ise faz çalışmaları kapsamında ‘Yapay resif öncesi denizel fauna tespiti’ yapıldı. Marmara Adaları Yapay Resif Projesi tamamlandığında tam 6 bölgede ekosisteme katkıda bulunacak. Her lokasyona 400 resif bloku yerleştirilecek. Proje kapsamında yapay resiflerin denize bırakılması öncesi ve sonrası olmak üzere toplamda 2026 yılına kadar boyunca ölçme ve değerlendirme çalışması yapılması planlanıyor.

Projenin önemli amaçlarından biri de bilimsel verilere dayanan kaynaklar oluşturmak. Kayıt altına alınan tüm bilimsel veriler ışığında yapay resif uygulama, izleme ve geliştirme rehberi oluşturulacak. Böylece olası diğer yapay resif projelerine hayat vermek için referans niteliği taşıması hedefleniyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma, Paşabayır Mahallesi’nde bulunan bir
Sıradaki Haber BANDIRMA’DA SOYGUN YAPTI