Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Marmara Adası’yla ilgili iddiaları Meclis’e taşıdı

Marmara Adası’yla ilgili iddiaları Meclis’e taşıdı

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Marmara Adası’ndaki mera alanlarının şirketlere kiralanması iddialarıyla ilgili harekete geçti. Aytekin, konuyu TBMM’ye taşıyarak Bakan Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Vatandaşların mağduriyetini gidermek için çalışma yapılıp yapılmadığını soran Aytekin, tapuların zorla alınıp alınmadığını ve mera alanlarının kime ve hangi bedelle verildiği sorularına da yanıt istedi.

-49 yılığına 21 kişiye kiralandı

Aytekin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, adanın Türkiye’nin en büyük ikinci adası olduğunu hatırlatarak şu ifadelere yer verdi:Balıkesir’e bağlı Marmara Adası, Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük adasıdır. 117 kilometrelik yüzölçümü olan adanın nüfusu 9 bin 870 vatandaşımızdan oluşmaktadır. Adalar topluluğunun en büyüğü olan bu yerleşim yerinde vatandaşlarımızın geçim kaynaklarından biri de hayvancılıktır. Marmara adasında hayvancılık yapan vatandaşlar artık geçimini sağlayamamaktadır. 2011 yılında adada 7 bin dönümlük alan için özel ağaçlandırma yapılması kararı alınmıştır. 49 yıllığına mera alanları ismi açıklanmayan 21 kişiye kiralanmıştır, hayvancılık ile geçimini sağlayan kişilerin hayvanlarının otlaması için kullandığı bu alan çitlerle çevrilmiştir. Tüm bunlar göz önünde alındığında vatandaşın mağdur edildiği ortadadır. Bazı vatandaşlar bu süreçte hayvancılığı bırakmak zorunda kalmıştır. Köylülerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup cevapsız kalmış, yetkililer halkın talibine kulağını kapatmıştır”.

Kime hangi bedellerle kiralandı?

Aytekin, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti: “Bakanlığınız bünyesinde mağdur edilen vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için başlatılan bir çalışma var mıdır? Bahsi geçen mera alanı kimlere hangi bedel karşılığında kiralanmıştır? Mera alanını 49 yıllığına kiralayan ve ismi açıklanmayan 21 kişi kimdir? Bazı vatandaşların tapularının zorla elinden alınarak orman arazisi ilan edildiği iddialara doğru mudur?”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karesi’de yaya çizgilerini yenileme
Sıradaki Haber Karesi’de yaya çizgilerini yenileme