Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Marmarabirlik ortaklara 40.3 milyon TL ödeme yaptı

Marmarabirlik ortaklara 40.3 milyon TL ödeme yaptı

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ürün alım ve ödemelerinin planlı şekilde ilerlediğini söyledi. 22 Ekim’de başlayan 2021-2022 iş yılı ürün alım kampanyasında bugüne kadar yağlık dahil 414 milyon lira tutarında 40 bin 500 ton ürün alımı gerçekleştirdiklerini açıklayan Asa ” 20 Kasım ile 3 Aralık arasında teslim edilen ürün bedellerinin yüzde 50’si olan 40 milyon 300 bin lira üreticilerin hesabına bu gün yatırıldı” şeklinde konuştu.

Asa, “Geçtiğimiz yıla göre ürün alım fiyatlarına ortalama yüzde 35, kalibre olarak 350 daneden daha ince zeytine ise yüzde 40 artış yapılmıştır. Bu fiyat artışının üzerine ambalaj, işçilik, üretim, pazarlama giderleri ile birlikte fiyat artışının tüketici boyutunu da düşünmek gerekir. Alınan zeytini satamadığınız taktirde, sonraki yıl stok fazlası olur. Marmarabirlik sezon öncesi piyasa koşullarının çok altında fiyatla zirai ilaç, gübre ve akaryakıt desteği ile ortaklarının üretim maliyetlerinin düşürülmesine büyük katkıda bulunmuştur.” dedi.

Yağlık fiyatlarının artış sebebinin kur farkından kaynaklandığını vurgulayan Asa, “Kampanyanın başında piyasada yağlık zeytin 5 lira ve randıman da çok düşük olduğu halde üreticimizi desteklemek üzere 7 liraya alım yapılmıştır. Yağlık zeytinin piyasada 5 liraya alındığı dönemde, Marmarabirlik 5 lira fiyatla alım yapmış olsaydı, bugün de 8-9 liraya yağlık zeytin alabilirdi. Fiyat güncellemesi yapıldığında kampanyanın başladığı günden bugüne geriye dönük fiyat artışı talebi gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Tarım ürünlerinin fiyatı arz talebe göre şekillenir ve belirlenir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yılmaz devreye girdi, takım otobüsü alındı
Sıradaki Haber Yılmaz devreye girdi, takım otobüsü alındı