" /> “Vay Güney Marmara vay” – Marmara Olay

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Vay Güney Marmara vay”

“Vay Güney Marmara vay”

Güney Marmara Dayanışma Platformu Dönem Sözcüsü Erol Yıldız, Kristal Cafe’de düzenlenen kahvaltı programında yaptığı konuşmada “ Yıllardır çevreciler ve onların talepleriyle ilgili kafamızda canlanan marjinal görüntü, artık soyut bir resim olmaktan çıkıp iliklerimize kadar hissettiğimiz somut bir gerçeğe dönüşmüştür” dedi.

-Yaşadığımız sorunlar apaçık ortadadır

Yıldız “Bugün Marmara bölgesi ülke yüzölçümünün yüzde 8.5’ ini oluşturuyor. Ancak ülke nüfusunun ise neredeyse yüzde 35’ini barındırıyor. Her karış toprağı aynı değerde olan her yurttaşı eşit olması gereken bir ülkede bu orantısız tablo, pazara, hammaddeye, limanlara, ulaşım ağlarına yakın olmak isteyen sermayenin tercihi sayesindedir. Bu tercihin akılcı ve halkın çıkarına olmadığı bugün yaşadığımız sorunlarla apaçık ortadadır” ifadesini kullandı.

-Metal OSB ile çevre kirliliğinden nasibimizi alacağız

Bandırma, Erdek, Gönen kıyılarının da çevre kirliliğinden nasibini aldığını dile getiren Yıldız “ Buna rağmen, bölgemizde bu tabloyu daha da vahim hale getirecek devasa planlamalar ve projeler hayata geçirilmek isteniyor. Balıkesir-Çanakkale 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı ve plan notları dayanak yapılarak, genişleme sahasıyla 48 milyon metre kare, metal sanayi başta olmak üzere sanayi alanı planlanıyor. Yine 1/100 binlik Balıkesir-Çanakkale Çevre Düzeni Planı’nı tamamlayıcı nitelikte olan, planlama sürecinde halkın ve yerel yönetimlerin yer almadığı, 1/50 binlik, Balıkesir-Çanakkale Bütünleşik Kıyı Alanları Planı hayata geçirilmek isteniyor. Yüz binlerce insanın iradesi yok sayılarak, kimlerin yararına sonuç doğuracağı belirsiz bu süreç, Bandırma, Erdek, Gönen ve hatta tüm Marmara için daha fazla salya daha fazla çevre kirliği demektir” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?