Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Mırız’ın çiftliği ari işletme belgesini aldı

İşadamı Ceyhun Mırız’ın sahibi

İşadamı Ceyhun Mırız’ın sahibi olduğu çiftlik Türkiye’de sınırlı sayıdaki işletmede bulunan ‘Hastalıktan Ari İşletme’ belgesini aldı. Erdek’te kurulu bulunan MRZ Turizm, Hayvancılık ve Sanayi Ticaret AŞ’ye ait çiftlik “Hastalıktan Ari İşletme” belgesi aldı. 2018 yılı içerisinde tuberculozis ve brucellozis hastalıkları yönü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan tetkikler sonrasında Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce çiftliğe ‘Hastalıktan Ari İşletme’ belgesi verildi.

-10 milyon TL’lik yatırım
İşadamı Ceyhun Mırız, sahibi olduğu çiftliğin ‘Hastalıktan Ari İşletme’ belgesini bu hafta içinde düzenlenen törenle Erdek Tarım İlçe Müdürü Dilek Işıktaş’ın elinden aldı. Bu belgeyle birlikte MRZ Turizm, Hayvancılık ve Sanayi Ticaret AŞ’ye ait çiftlikte, tuberculozis ve brucellozis hastalıklarının bulunmadığı, hijyenik yönünden de üst düzeyde olduğu kanıtlanmış oldu. Bunun yanı sıra AB onaylı süt çiftliği belgesini de alan çiftlik kendi çiğ sütünü de iç piyasa ve Avrupa Birliği ülkelerine de satabilecek. Bu belgelerle çiftliğin ilçenin kaliteli temiz süt üretiminin yanı sıra, kaliteli hayvancılığın da gelişmesine büyük katkı sağlaması bekleniyor.

500 büyükbaş sağmal kapasitesine sahip işletmede bugün itibariyle 250 büyükbaş hayvan bulunuyor. İşletmedeki günlük süt üretimi 2.5 ton. Yatırım maliyeti 10 milyon TL olarak açıklanan işletmede tüm sistem tam otomatik olarak çalışıyor. Avrupa Birliği onaylı çiftliklerde üretilen sütler sürekli olarak mikrobiyolojik analizlerle kontrol edildiğinden dolayı tüketicilerin bu işletmelerin süt ve süt ürünlerini gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri dile getiriliyor. Bu belgelere sahip olmayan işletmelerde üretilen süt ürünleri ve çiğ sütler ise insan ve toplum sağlığını tehdit ediyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Su Baskını Evlere Zarar Verdi
Sıradaki Haber Sular Altında Kaldı