" /> Moriwaki’den Bandırma’ya deprem sonrasi tsunami uyarısı – Marmara Olay

 • DOLAR
  %0,29
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,19
 • BIST
  %4,10
Moriwaki’den Bandırma’ya deprem sonrasi tsunami uyarısı

Moriwaki’den Bandırma’ya deprem sonrasi tsunami uyarısı

Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği (BANDAK)ile Bandırma Kültür ve Eğitim Vakfı işbirliğinde “Depreme Hazır Mıyız?” semineri düzenlendi. Bandırma Santral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seminere konuşmacı olarak Yüksek Mimar, Yüksek İnşaat Mühendisi ve Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketler Derneği Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki katıldı.

Japonya ve Türkiye’de 450’ye yakın seminer veren Moriwaki, Japonya’dan 1999 Marmara depremi sonrası bir aylığına Türkiye’ye geldiğini belirtti. Japonya’da yaşanan depremlerin Türkiye’de çok fazla görülmediğini anımsatan Moriwaki, “Türkiye’de depremler domino etkisi ile ilerliyor. Türkiye’de fay hatları doğudan batıya doğru domino gibi tetikleniyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de yaşanan depremlerin Japonya’ya kıyasla daha düşük şiddetli olduğuna dikkat çeken Moriwaki “Türkiye’de deprem tehlikesi eskiden yüzde 90 olarak hesaplanıyordu. Yaşanan Kahramanmaraş depremi ardından bu oran artık yüzde 100 oranında. Dünyada 7 şiddetin üzerinde yaşanan depremler büyük deprem olarak kabul ediliyor. 150 sene kırılmamış fay hattı varsa orada deprem yaşanıyor. Kahramanmaraş’taki fay hattı 500 sene hiç kırılmadığı için enerji biriktirdi. O yüzden çok büyük bir deprem yaşandı. Bandırma büyük deprem beklenen bölgeler arasında 4’üncü sırada yer alıyor. Bandırma’nın yakın çevresinde 5 adet aktif fay hattı bulunuyor. Bandırmada deprem sonrası tsunami yaşanabilir.” dedi.

Moriwaki, “İstanbul’dan geçen Kuzey Anadolu fay hattı çok tehlikeli. Çanakkale ve Bursa’da da büyük bir deprem bekleniyor. Bahsedilen depremlerin ne zaman olacağını bilmiyoruz. O yüzden herkes depreme hazırlıklı olmalıdır. Depremlerde ölü sayısı oranlarında Türkiye 3’üncü sırada yer alıyor. Çok büyük deprem olmamasına rağmen Türkiye’de bu kadar kayıp yaşanmasına bir mimar olarak çok üzülüyor ve utanıyorum. Bu konuda insanları bilgilendirmek için 81 ilin 64’üne gittim. Türkiye’de 21 milyonu aşan yapı stokunun yüzde 60’ı kaçak”ifadesini kullandı.  Yoshinori Moriwaki seminerin ilerleyen dakikalarında Basit Afet Yönetimi eğitimi vererek depremde uygulanması gereken adımlar ile ilgili bilgi verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?