Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Muhtara yok ayine var”

AK Parti Erdek Belediye

AK Parti Erdek Belediye Meclis Üyesi Yaşar Ceyhun Mırız, , Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde Erdek Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesine neden “hayır” oyu verdiklerine ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Erdek Belediyesi’nin 2020 yılına ilişkin hazırladığı bütçe taslağının gerçek dışı ve belediyenin mevcut mali yapısını yansıtmadığını öne süren Mırız “ Hazırlanan bütçe taslağındaki bütçe açığı 4 milyon TL gözükse de fiilen gerçeği yansıtmamaktadır. Kanaatimizce bütçe açığı en az 5 katı üzerinde olacaktır. AK Parti Erdek Meclis Üyeleri olarak inanmadığımız ve doğruluğuna güvenmediğimiz hiç bir belgenin altına imza atmayız. Erdek Belediyesi’nin hazırlamış olduğu bütçe bizlere inandırıcı gelmediğinden sağlıklı hazırlanmadığından ve doğru yönetilmediğinden dolayı ret kararı aldık” dedi. Yerel yönetimin hazırladığı gerçek dışı bütçeyle Erdek halkını kandırmaya çalıştığının altını çizen Mırız “Biz ak parti meclis grubu olarak memleketimiz için yapılacak her türlü doğru hareketin arkasında olarak hizmet vermeye ve destek olmaya hazırız” ifadesini kullandı.

-Nasıl toplanacak?
Belediye bütçesinde teşebbüs ve mülkiyet gelirleri olarak açıklanan çay bahçesi,otopark vb. yerlerin kiralanmasından elde edilecek yıllık gelirin 18 milyon 549 bin 300 TL olarak gözüktüğünü dile getiren Mırız “Kanaatimizce bu gelir hayal ürünüdür. Aksini inkâr eden varsa aynı kalemi 2016-17-18-2019 yılında gerçekleşen gelir ile karşılaştırılmasını öneririz. Zaten bu gelir kaleminin yüzde 80’ninden fazlasını oluşturan Erdek merkezdeki çay bahçeleri 10 yıllığına borç karşılığı tomurcuğa verilmiştir. Bu haldeyken belirtilen 18 milyon 549 bin 300 TL’nin nasıl toplanacağı merak konusudur” dedi.

-429 bin 400 TL ayinler için mi ayrıldı?
Günümüzde sosyal belediyecilik kavramı ve uygulamalarının çok önem kazandığının altını çizen Mırız “İlçesinde yardıma muhtaç yiyecek,yakacak sıkıntısı çeken vatandaşlarımızın arkasında duran bir belediye olması gerekirken kültür sosyal din işleri kalemine 429 bin 400 TL ayrılmıştır ve bu tutarın tamamına yakını dinimizce ve kültürümüzle alakası olmayan Bartholomeos ayinlerine harcanmaktadır. Bizim belediyecilik anlayışımızda bu kalem daha çok fazla olmalı ve gerçek ihtiyaç sahiplerine yiyecek yakacak ve nakdi yardımlar şeklinde halkımıza ulaştırılmalıdır” şeklinde konuştu.

-Bütçeye hayali gelirler ekleniyor
Erdek Belediyesi’nin ilçeye hizmet edebilmesi için personel giderlerinin yüzde 30’nu geçmemesi gerektiğini anımsatan Mırız “Fakat mevcut bütçede birinci maddede belirttiğimiz hayali gelirler eklenerek personel gideri düşük gösterilmeye çalışılmaktadır. Personelin 15 aylık maaş alacağı varken bütçeye yazılan 19 milyon 987 bin 430 TL personel gideri nereye harcanıyor? Kimse “personele ödeniyor” demesin ödeniyor olsa 15 aylık personel maaş borcu nasıl oluşuyor?. Madem bütçeniz düzgün doğru neden Erdek Belediye personeli 15 ay maaş almadan ek işlerde çalışarak eşinden dostundan borç alarak bankalardan kredi çekerek evlerine ekmek götürmeye çalışıyorlar açıklayın o zaman” diye sordu.

-708 bin 900 TL hukuk işlerine ayrılmış
Yerel yönetimin belediyeyi yanlış yönetmelerinden dolayı yıllık 5 milyon 210 bin TL faiz ödediğini öne süren Mırız “Yönettikleri Erdek Belediyesi’nin 3 dönemde geldiği son durum bu.
Muhtarlık İşleri Müdürlüğü için bütçeden ön görülen yıllık kaynak 13 bin TL’dir. Sevgili muhtarlarımız bu konu hakkında ne düşünüyorlar. Sizce hizmet edebilmeniz için bütün mahallelerimize yetişebilmeniz için bu meblağ yeterli mi? Tarım Hizmet Müdürlüğü’ne ön görülen 512 bin 250 TL’lik bütçe Kapıdağ’ın zeytinine, soğanına, kirazına, fasulyesine, çam fıstığına, kestanesine destek olarak yeterli mi? Bu hizmetlerden yararlanabilen var mı? Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ön görülen 488 bin 750 TL Erdek’te halı saha olmadığı da göz önünde bulundurulursa bu kadar para nereye harcanıyor? Bu parayla memlekete hangi Erdekli sporcuyu kazandırdınız? Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne bütçeden 708 bin 900 TL ayrılmıştır. Bu tutarın sosyal yardımlardan, tarımsal hizmetlerden, gençlik ve spor hizmetlerinden fazla olması çok ilginçtir. Bu bizim sosyal kültürel belediyecilik anlayışımıza aykırıdır. Erdek Belediye nasıl bir anlayışla yönetiliyor ki kendini davalardan kurtaramıyor? Biz Erdek Belediyesi’nin uzlaşı kültürüyle, halkıyla barışık bir şekilde sosyal kültürel sportif hayatın içinde yer alarak ve yön vererek yönetilmesini istiyor, bunun için çalışıyoruz. Bu sebeplerden ötürü 2020 yılı Erdek Belediyesi bütçesini ret ediyoruz” dedi.

.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

28 aydan bu yana görevde
Sıradaki Haber Kimseye avanta vermemiş