Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Odadan okul servisçilerine destek talebi

Odadan okul servisçilerine destek talebi

Balıkesir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Rıza Tekin, odalarına bağlı tüm esnafların koronavirüsten dolayı büyük mağduriyet yaşamasına rağmen öğrenci servisi yapan esnafların sorunlarının büyük olduğunu kaydetti.

Okul servisi yapan esnafın desteklenmesini isteyen Tekin “Ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 pandemi sürecinde çoğu sektör geçici olarak faaliyetini durdurmuş, alınan kararlar gereği faaliyetlerine belirli kısıtlamalar ve tedbirlerle devam etmesine izin verilmiştir. Bu süreçten her ne kadar tüm taşıma esnafımız mağdur olsa da Öğrenci servisi yapan esnafımız okulların açılmaması sebebiyle tamamen faaliyetini durdurmuştur. Kontak kapatan öğrenci servisi esnafımız bu sürede ev kirası, su, elektrik, doğal gaz, kredi kartı borcu, yeme içme vs. giderlerini eş dost ve akraba yardımı ile geçirmek zorunda kalmıştır. Gelinen bu noktada artık eş dost ve akraba kredisini de bitirmiş duruma gelen öğrenci servisi esnafımız batma noktasındadır”dedi.

Destek paketi gerekiyor

Devletin bu zorlu süreçte memuruna, işçisine, özel sektörde çalışan işçilere ve dar gelirli vatandaşlarımıza salgından ekonomik olarak etkilenmemesi için destek paketleri açıkladığını anımsatan Tekin “Şoför ve öğrenci servisi esnaf grubuz her zaman devletimizin yanında olmuş ve şartlar ne kadar zor olursa olsun kazancını devletine çeşitli vergiler adı altında ödemiştir.  Öğrenci servisi yapan üyelerimizi yaşadığı bu zor durumdan bir nebze de olsun feraha çıkarabilmek adına devletimizin bu esnaf gurubuna özel, ya da bu esnaf grubunu kapsayan bir destek paketi açıklamasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Esnafın talepleri

Belediyelerin yetki belgesi verdiği öğrenci servis belgeli esnafların tespit edilerek, okulların açıldıktan bir ay sonraya kadar; her hangi bir geliri bulunmayan servisçi esnafına çalışmaya başlayıncaya kadar  sosyal dayanışma  fonundan  her ay belirli bir nakit desteğin sağlanması gerektiğinin altını çzien Tekin devamında şunları söyledi “Bağ Kur Primi, MTV. KDV. muhtasar, geçici vergi, fenni muayene, ilan reklam vergisi gibi ödemelerinin belirli bir tarihe kadar tamamen durdurulması, alınmaması, önemlidir. BAĞ-KUR primine işsizlik sigortası fonu eklenmesi, bu durumda acilen devlet bankaları faizsiz yeni kredi vererek özel bankalara olan kredi borçları kapatılmalı, borçları ortadan kaldırılmalı, kefalet kredi borcu olanlar faizli uzatma değil salgın süresince ödemelerin dondurulması gerekmektedir. Yaşı dolan servis araçlarına en az 2 yıl süre ile yaş dondurulması yapılması. Servisçi esnafına imkân dâhilinde hibe verilmesi gerekmektedir”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karesi’de asfaltlama çalışmaları sürüyor
Sıradaki Haber Karesi’de asfaltlama çalışmaları sürüyor