Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Öğrenci servislerine çözüm bekleniyor

Balıkesir Şoförler Odası Başkanı

Balıkesir Şoförler Odası Başkanı Rıza Tekin okul servisleri yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin şoför esnafına büyük maliyet getireceğini söyledi. Tekin “Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin 4. Maddesinde belirtilen; kayıt cihazı (NVR), her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri, koltuk sensörü, iç ve dış kamera bulundurma zorunluluğu hükümetimizce herhangi bir düzenleme yapılmadığı takdirde 3 Eylül 2019 tarihinde başlayacaktır” dedi.

-Okul servislerinin yapılması tehlikeye girer
Bugün itibariyle belirtilen tarihte kamera ve üç nokta emniyet kemeri, koltuk sensörü istenmesi halinde Balıkesir ve ilçelerinde okul servislerinin yapılamama tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını öne süren Tekin “Araçlarımızda öğrencilerimizin binmesi ve inmesinde yardımcı olan yardımcı personel hostes bulunmaktadır. Hostesin yanında, kamera, üç nokta emniyet kemeri, koltuk sensörü gibi güvenlik üstüne güvenlik sistemi istenmektedir. Yeterince denetim mekanizması işlemeyişinden dolayı, işinin ehli olmayan, bilinçsiz, kayıt dışı korsan tabir eden kişilerin yapmış olduğu hatalar üyelerimize mal edilmektedir. Kayıt içindeki üyelerimizden istenmektedir. Araçlara yapılacak montajlarda fazla kablo malzemesi kullanılması halinde çok büyük tehlike meydana getirmekte. Ülkemizin çeşitli illerinde araç yangınları örnekleri bizleri çok korkutmaktadır” dedi.

-Esnafa ek maliyet getirecek
Kayıt cihazı, kamera, üç nokta emniyet kemeri, koltuk sensörü ithal olup, dolar karşılığında satın alındığını ifade eden Tekin “Bugün fiyatı ile tahmini 10 bin lira civarı, zaten yaşama mücadelesi veren esnafımız bunu karşılamakta zorluk çeken üyelerimize ek külfet getirecektir. Servisçi üyemiz sistemi taktırabilmek için ya borç bulacak ya da bankadan kredi alacak bunu tarifesine her zamanki olduğu gibi yansıtamayacak. Ya da hiç yaptırmayıp öğrenci sevisi yapmayacaktır. Ayrıca hükümetimizden yönetmelikte belirtilen yaş kriterine göre şoför 26 olan yaşın aşağı çekilmesi, en az lise mezunu şartı olan yardımcı personel hostes yanında ilkokul mezunu birinci derece akrabası, Kızı, oğlu, eşi olması halinde bu şartın aranmaması, ülkemizde üretilmeyen araçlarımızın ekonomik ömrünü uzatabilmek için 12 yaş olan sınırın 16 yaşlara yükseltilmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesirspor son olarak 2. Lig
Sıradaki Haber Fırtına gibi esecek