" /> “Öğretmenler yöneticilerin baskısı altında” – Marmara Olay

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Öğretmenler yöneticilerin baskısı altında”

“Öğretmenler yöneticilerin baskısı altında”

Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanlığı 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle Belediye Nikah Salonunda kokteyl verdi. Kokteyle Belediye Başkanı Dursun Mirza, CHP Bandırma İlçe Başkanvekili Niyazi Yeloğlu, Tükder Bandırma Şube Başkanı Mehmet Tanrıkut ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.

-Gerçekler ayrı
Kokteylde konuşan Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanı Mustafa Kocataş, öğretmenliği tarihin en eski mesleklerinden biri olduğunu söyledi. Kocataş “Öğretmenlik mesleğini kimi özel günlerde yöneticiler tarafından hamasi nutuklarla göklere çıkarılsa da yaşanan gerçeklik bunun tam tersidir. Bugün öğretmenler düşük ücretlerle çalışmakta, iş güvencesi kaygısıyla yaşamaktadırlar. Öğretmenler siyaseten atanan yöneticilerin baskına maruz kalmakta, kadrolaşma ve siyasi yakınlık nedeniyle eşitsizliğe ve ayrımcılığa uğramaktadırlar. Sözleşmeli, ücretli ve kadrolu olmak üzere farklı şekillerde istihdam edilmektedirler. Atamaları yapılmadığı için kamuda veya özel sektörde güvencesiz, açlık sınırı altında çalışmak zorunda bırakılmıştır” dedi.

-53 öğretmen intihar etti
Bugüne kadar 53 işsiz öğretmenin atamasının yapılmamasından dolayı yaşamına son verdiğini anımsatan Kocataş devamında şunları söyledi “Ohal KHK’leriyle kamudan ihraç edilen öğretmenlerin sadece bin 600’ü Eğitim Sen üyesidir. Eğitim ve bilim emekçilerinin iç hukuk ve uluslararası hukukta güvence altına alınan demokratik haklarını kullanmaları nedeniyle suçlanmaları, ihraç edilmeleri, açığa alınma ve sürgün cezalarıyla karşı karşıya bırakılmaları tamamen hukuksuzdur”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?