Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Belediyeden 15 milyon 51 bin TL’lik satış

Bandırma Belediyesi Denetim Komisyonu Üyesi Ahmet Okbay,Bandırma Belediyesi’nin gelirlerinin ancak yüzde 40’ını tahsil edebildiğini söyledi.

Bandırma Belediyesi Denetim Komisyonu

Bandırma Belediyesi Denetim Komisyonu Üyesi Ahmet Okbay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bandırma Belediyesi’nin 2016 yılı gelirlerine göre 2017 yılında yüzde 15,77 oranında bir artışın olduğunu söyledi. Okbay, bu artışın merkezi idare vergi gelirlerinden alınan payın ve taşınmaz satış gelirlerinin artmasından kaynaklandığı, belediyenin tahsil ettiği vergi ve kira gelirlerinde ise azalma olduğunun altını çizdi.

-Ancak yüzde 40 tahsil edebiliyorlar
Okbay, bütçe geliri toplam tahsilat oranının yüzde 65 seviyesinde gerçekleşmiş olmasının merkezi idare vergi gelirlerinden alınan paylar ile taşınmaz satış gelirlerinin yüzde 100 oranında tahsil edilmesinden kaynaklandığını söyledi. Okbay, merkezi idare vergi gelirlerinden alınan paylar ve taşınmaz satışlarından elde edilen gelirlerin hariç tutulması halinde belediye gelirlerinin ancak yüzde 40’ının tahsil edilebildiğini öne sürdü.

-15 milyon 51 bin 517 TL’lik arsa satışı yapıldı
2013 yılında Bandırma Belediyesi’nin takipte olan alacağının 8 milyon 136 bin 775 olduğunu anımsatan Okbay, 2017 yılında takipte olan alacağın ise 31 milyon 864 bin 910’a çıktığını açıkladı. Bandırma Belediyesi’nin 2017 yılında toplam 15 milyon 51 bin 517 TL tutarında arsa satışı yaptığını açıklayan Okbay, “Yerel yönetim takipte olan alacaklarını tahsil etseydi bugün arsa satışlarına bile gerek kalmayacaktı” dedi.

-Belediyenin faiz giderleri yüzde 55 arttı
Yerel yönetimin gelirlerin toplanması için gerekli olan işlemleri yapılmadığını öne süren Okbay, “Yerel yönetim sadece borçlulara ödeme tebligatları göndermekle yetinilmiş, icra ve haciz işlemleri başlatmamış ve böylece kamunun alacağını tahsil etmemiştir. Ayrıca borçlanmadan kaynaklanan faiz giderleri 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 55 oranında artmıştır” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesirspor son olarak 2. Lig
Sıradaki Haber Fırtına gibi esecek