Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Okullara imam atanmasına CHP’li kadınlardan tepki geldi

Okullara imam atanmasına CHP’li kadınlardan tepki geldi

CHP Balıkesir İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi, yaptığı yazılı basın açıklamasında, İzmir ve Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İzmir ve Eskişehir İl Müftülüğü arasında imzalanan ‘’Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi İş Birliği Protokolü’’ kapsamında; 842 ilkokul, ortaokul ve liseye “Manevi Danışmanlık” hizmeti adı altında imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve kuran kursu öğreticisinin görevlendirildiğini hatırlattı.

-Yahşi uyardı
Yahşi, açıklamasında eğitim uzmanları ve eğitim sendikalarının pedagojik formasyonu olmayan imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve kuran kursu öğreticisi vd. Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin eğitim öğretime müdahale etmelerinin, çocuk psikolojisi üzerinde derin tahribata sebep olacağı uyarısını hatırlattı. Yahşi, ilgili derslerin Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde pedagojik formasyon eğitimi almış Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmeleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeleri tarafından verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

-Uygulama yeni tartışmalara yol açacak

Söz konusu atamaların laik, bilimsel, çağdaş bir eğitime koyacağı hiçbir katkısının olmayacağına dikkat çeken Yahşi “Milli Eğitim Bakanlığına, Milli Eğitimde bu kadar sıkıntı varken, bu sorunları çözmek, öğretmenlerimizin şartlarını iyileştirmek, atanamayan öğretmenlerimizle boş geçen dersleri doldurmak yerine, neden tepki çeken, bilimsel başarıya katkı koymayan, hatta yeni tartışma ve sorunlara yol açacak olan bu uygulamada ısrar ediyorsunuz?”diye sordu.

-Çocuklarımızı bu kadrolara teslim etmeyeceğiz
Yahşi “Eğitimin dinselleştirilmesi, çocuklarımızın üstündeki dini baskının arttırılmasına izin vermeyeceğiz. Daha önce okullarda manevi danışmanlık adı altında yapılan uygulamalar sonucunda Akdeniz üniversitesinde yaşanan intihar vakaları nedeniyle geri çekmek zorunda kalındığını hatırlatmak istiyoruz. Bizler hem bir veli hem de bir anne olarak çocuklarımızı bu kadrolara teslim etmeyeceğiz. Bu korkutan, ayrıştıran ve dayatılan uygulamanın, geri çekilmesi için tüm kadınlarla birlikte mücadele vereceğiz. Çocuklarımız en değerli varlığımız, onları sonuçlarının ne olacağı belli olmayan bir uygulamaya ve eğitimsiz, ehil olmayan kadrolara asla teslim etmeyeceğiz. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i sorumluluğa davet ediyoruz”dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karesi’de asfaltlama çalışmaları sürüyor
Sıradaki Haber Karesi’de asfaltlama çalışmaları sürüyor